Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tractor parts


Skip product gallery

Our offer

#21294
Compact multi-grab shovel with EURO holder Compact multi-grab shovel with EURO holder

The compact multi-grab shovel for universal use is suitable for loading loose or bulky goods such as manure or shrub cuttings. The screwed side panels prevent load losses. The compact multi-grab bucket is available for tractors, farm loaders and wheel loaders with a Euro mount. Thanks to the high opening width, the edge of the bucket can be moved towards a wall when the gripper is open. Total height 645 mm, blade plate 6 mm thick, including side plates, plug BG3, double scraper edge 500HB

€2,249.00*
Discount -24 %
#FA117928
Complete rear crank bearing housing, 281.0090 Complete rear crank bearing housing, 281.0090

Rear crank bearing housing for driving the bedknife on Busatis and ESM double knife mowers.

€179.00* €235.00* (23.83% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#2549
Cooking tines without a share Cooking tines without a share

Tine material 25x8.

€8.79*
Discount -13 %
#FA54554
Crowd loose Crowd loose

Working width 105 mm, suitable for Regent chipper.

€3.49* €3.99* (12.53% saved)
Discount -40 %
#FA63556
Double beam blade 2-hole Double beam blade 2-hole

98x74x3 mm, hole spacing 51 mm

€2.39* €4.00* (40.25% saved)
Discount -5 %
#FA2521
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Agritec, Berti, Breviglieri, MEAAT, Mthing, Oehler, Vigolo, Vogel and Noot, AP-00891

€19.90* €20.90* (4.78% saved)
Discount -10 %
#FA2531
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Becchio &~ Mandrile, Desvoys, Kuhn, Kverneland, Maletti, MEAAT, Nobili, Omarv, Perugini, Rinieri, Vogel and Noot, Zappator

€17.90* €19.90* (10.05% saved)
#72983
Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet

AI3070 with two wide-angle flat jets, therefore very suitable for lower spray heights for better use of the droplet energy during deposition.30 jet forward in the direction of travel optimizes penetration in the upper leaf and ear area on the front sides, 70 jet towards the rear covers rear target areas.Drop sizes like short AIXR TeeJet and therefore the perfect compromise between loss reduction and degree of coverage. Large, round, free cross-sections for liquid and air increase operational safety and wear.Plastic designInjector can be removed if necessary.Automatic alignment with Quick TeeJet cap and seal Order No. 72989 Pressure range 1.5 - 6 bar, optimal 2 - 5 bar.Typical applications: Ear treatmentsother fungicides and insecticides in grain, leafy crops and special crops, potato cultivationHerbicides, especially for grasses and rough fields .

€13.90*
Discount -31 %
#47888
Interchangeable tip S1W Interchangeable tip S1W

€15.90* €23.00* (30.87% saved)
Discount -38 %
#FA58056
Knife for WELGER RP200 Knife for WELGER RP200

long cutting edge

€29.00* €47.00* (38.3% saved)

All Products

#FA116291
Mirror John Deere 5020, 6000, 6010, 6020, 6030, 7010, 7030, 5M series Mirror John Deere 5020, 6000, 6010, 6020, 6030, 7010, 7030, 5M series

Dimensions: 281x201mmReceptacle: 15-20mm

€43.00*
#FA25036
Mirror rod for Steyr Plus series Mirror rod for Steyr Plus series

Suitable for Steyr Plus series, length: 282mm, diameter: 9mm

€18.40*
#FA113118
Mirror rod holder Steyr Mirror rod holder Steyr

Passend zu Steyr Baureihe 13

€39.95*

Average rating of 4.77 out of 5 stars

#FA6501
Mirror round 130mm, for rod 10mm Mirror round 130mm, for rod 10mm

Round 130mm, made of black steel, clamp for 10mm rod

€17.45*
#FA108056
Mittelachsbolzen MF135/240 Mittelachsbolzen MF135/240

Ausführung gerade AchseGesamtlänge: 235mmAussendurchmesser: ø41,95mm

€39.95*
#FA133934
Molla a gas per porte Lindner 3200390 Molla a gas per porte Lindner 3200390

​Force: 200 NStroke: 125 mmMax. length: 320 mmMin. length: 205 mm 

€28.95*
#FA28747
SAUGUT Motor oil Multitech Extra 10W/40 Motor oil Multitech Extra 10W/40

Low-friction oil based on excellent HC synthesis technology.ACEA A3/B3, A3/B4, E3, E5, E7 - API SL/CI-4MAN M 3275, Volvo VDS-3, MB 228.3 / 229.1< br>Global DHD-1, Renault RLD, RLD 2

€159.90*

Content: 20 l (€8.00 / 1 l)

#FA120712
Motor.Rep.Satz zu Steyr WD611 Motor.Rep.Satz zu Steyr WD611

Reparatursatz bestehend aus: Kolben, Büchsen, Kolbenringe, Büchsenringe, Pleuellager Standard Maß und Zylinderkopfdichtsatz Passend bei Steyr Motor WD611

€1,290.00*
#FA121301
Motorreparatursatz zu Steyr Motor WD308 Motorreparatursatz zu Steyr Motor WD308

Kompletter Satz bestehend aus: Kolbenbüchsensatz, Büchsenringe, Zylinderkopfdichtsatz und Pleuellagersatz Standard Maß Passend bei Steyr Motor WD308, WD308.85mit Bohrung ø 100mm

€769.00*
#FA132147
Mounting mandrel with rubber grommets Mounting mandrel with rubber grommets

Mounting mandrel for mounting the rubber grommets for the injection lines/fuel lines without damaging/cutting the rubber grommets.

€46.95*
#FA60348
Mounting plate for telescopic crucibles Mounting plate for telescopic crucibles

for telescopic mirrors, with 4 holes 9 mm, hole spacing 55 mm, LxWxH: 136x50x21 mm

€33.40*
#FA21730
Mounting strip Mounting strip

To build a mounting strip, 2 end pieces are required. This mounting strip can be supplemented as desired with additional intermediate pieces.

€2.95*
#FA21731
Mounting strip intermediate piece Mounting strip intermediate piece

Mounting strip plug-in systemColour: BlackTo build a mounting strip, 2 end pieces are required.This mounting strip can be expanded as desired using additional intermediate pieces.

€3.40*
#FA115564
Mudguard left and right for fender Steyr 955-M975 Mudguard left and right for fender Steyr 955-M975

Mudguard for left and right for Steyr 900 series

€34.90*
#FA108132
Mudguard MF TE20.35 Mudguard MF TE20.35

Matching li &~ reSold per piece Colour: Primed

€179.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#36008
muffler muffler
Version: gerade

Length 1140 mm, 43 mm, 3-hole flange, hole spacing 73 mm

€89.00*
#FA6491
Tecwerk Multi-purpose grease 400 g light cartridge Multi-purpose grease 400 g light cartridge

bright silicone and resin-free lithium soapy, water-resistant, flex-stable, oxidation-resistant can be used at low to high speeds, at low and high temperatures, as a universal grease for general machine lubrication as well as for demanding lubrication points temperature-resistant from -30 C to + 120 C Dropping point: >~180 C DIN 51 502: K 2 K-30 Consistency class according to DIN 51 818: NLGI class 2 for the lubrication of plain and rolling bearings in construction machinery, conveyor systems, etc. as a lubricating grease in Construction and agricultural machinery Other technical properties Color: light Temperature: -30 C to +120C

From €7.96*

Content: 0.4 kg (€19.90 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA22682
Ballistol Multi-purpose grease cartridge 400 g Multi-purpose grease cartridge 400 g

BALLISTOL multi-purpose grease is characterized by the wide temperature range from -30C to +120C ~ and very good water resistance. This means it offers reliable long-term lubrication, good sealing and problem-free conveyability in central lubrication systems. It is resistant to wet and dusty environments as well as to cold and hot water. BALLISTOL multi-purpose grease reduces friction and wear, has a high pressure absorption capacity, is resistant to aging and flexing, and it also protects against corrosion. Does not contain silicone and does not become resinous.Typical uses:Automotive &~ Motorcycle Sliding and rolling bearings Construction and agriculture Industrial machines

From €5.39*

Content: 0.4 kg (€13.47 / 1 kg)

#FA98033
Nameplate for Steyr Nameplate for Steyr

Dimensions: 145x50 mmNote unshod!

€14.95*
#FA108098
Nameplate/emblem MF135 Nameplate/emblem MF135

Lieferung per Stück

€24.95*
#FA108099
Nameplate/emblem MF168 Nameplate/emblem MF168

Lieferung per Stück

€16.95*
#FA108094
Nameplate/emblem MF175 Nameplate/emblem MF175

Lieferung per Stück

€14.95*
Discount -34 %
#FA108095
Nameplate/emblem MF178 Nameplate/emblem MF178

Lieferung per Stück

€9.20* €13.90* (33.81% saved)
#FA108097
Nameplate/emblem MF188 Nameplate/emblem MF188

Lieferung per Stück

€12.95*

Unser Produktleiter

Werner Meixner 

Werner has been with FAIE since 1994. He is our expert for agricultural machinery. If you are ever looking for advice in these areas, you are always in good hands with him.

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.