Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Paint sprays & pens

Filter products

#FA118931
KERBL Black marker pen

Black marker pen

Ideal for labeling blank ear tags yourself and redrawing faded ear tags. Tip 2 mm.

€6.95*
#FA132970
Chalk marker

Chalk marker

​Chalk marker with round tipOdorless, water-based liquid chalkWipeable from almost all non-porous surfaces such as glass, windows, or chalkboardsLine width approx. 2-3 mmPump system: Shake well before use, open cap, and pump

€8.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#63116
KERBL Livestock marker pen TopMarker

Livestock marker pen TopMarker

Color: grün

For short-term marking of pigs, sheep and cattle. Colors with high coverage, economical and inexpensive, easy to use thanks to the twist pen, contents approx. 60ml

From €1.62*

Content: 0.06 kg (€27.00 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#8453
RAIDEX cattle drawing pen

RAIDEX cattle drawing pen

Color: grün

For quick identification of sheep, pigs, calves, etc. The RAIDL livestock identification pins in the plastic sleeve with rotary slide, which have been tried and tested for decades. Distinguished from other brands by its high quality. On request (from 1000 pieces) with a print. Contents approx. 60g

From €1.79*

Content: 0.06 kg (€29.83 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#19655
KERBL RAIDEX marking spray

RAIDEX marking spray

Color: grün Contents: 400 ml

For identifying cattle, pigs and goats. Not suitable for sheep! Quick drying and colour-intensive! Contents: 400ml

From €6.25*

Content: 0.4 l (€15.63 / 1 l)

#67093
KERBL Sheep marking spray TopMarker

Sheep marking spray TopMarker

Color: grün

For short-term marking of sheep, colour-intensive and quick-drying marking in top quality, color can be easily washed out of the wool after shearing. Contents: 500 ml

From €8.82*

Content: 0.5 l (€17.64 / 1 l)

#FA133903
Spray can handle SprayMaster

Spray can handle SprayMaster

​Spray guide suitable for marking sprays. Made of plastic.For clean and efficient work with all standard spray cans.The spray guide enables professional handling, similar to a spray gun, and helps you to effortlessly cover even larger areas.Protects the user's hands.

€7.50*
#63112
KERBL TopMarker marking spray

TopMarker marking spray

Color: grün Contents: 500 ml

For marking cattle, goats or pigs, colour-intensive and quick-drying marking of the best quality. For sheep we recommend the special sheep marking spray (order no. 67094, 67093, 67092)

From €5.35*

Content: 0.5 l (€10.70 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#54225
KERBL Wax block RAIDEX

Wax block RAIDEX

Color: rot

For the leapfrog harness (order no. 53557). Color block in a tin container, suitable for summer and winter.

€6.80*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.