Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tractor parts


Skip product gallery

Our offer

#21294
Compact multi-grab shovel with EURO holder Compact multi-grab shovel with EURO holder

The compact multi-grab shovel for universal use is suitable for loading loose or bulky goods such as manure or shrub cuttings. The screwed side panels prevent load losses. The compact multi-grab bucket is available for tractors, farm loaders and wheel loaders with a Euro mount. Thanks to the high opening width, the edge of the bucket can be moved towards a wall when the gripper is open. Total height 645 mm, blade plate 6 mm thick, including side plates, plug BG3, double scraper edge 500HB

€2,249.00*
Discount -24 %
#FA117928
Complete rear crank bearing housing, 281.0090 Complete rear crank bearing housing, 281.0090

Rear crank bearing housing for driving the bedknife on Busatis and ESM double knife mowers.

€179.00* €235.00* (23.83% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#2549
Cooking tines without a share Cooking tines without a share

Tine material 25x8.

€8.79*
Discount -13 %
#FA54554
Crowd loose Crowd loose

Working width 105 mm, suitable for Regent chipper.

€3.49* €3.99* (12.53% saved)
Discount -40 %
#FA63556
Double beam blade 2-hole Double beam blade 2-hole

98x74x3 mm, hole spacing 51 mm

€2.39* €4.00* (40.25% saved)
Discount -5 %
#FA2521
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Agritec, Berti, Breviglieri, MEAAT, Mthing, Oehler, Vigolo, Vogel and Noot, AP-00891

€19.90* €20.90* (4.78% saved)
Discount -10 %
#FA2531
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Becchio &~ Mandrile, Desvoys, Kuhn, Kverneland, Maletti, MEAAT, Nobili, Omarv, Perugini, Rinieri, Vogel and Noot, Zappator

€17.90* €19.90* (10.05% saved)
#72983
Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet

AI3070 with two wide-angle flat jets, therefore very suitable for lower spray heights for better use of the droplet energy during deposition.30 jet forward in the direction of travel optimizes penetration in the upper leaf and ear area on the front sides, 70 jet towards the rear covers rear target areas.Drop sizes like short AIXR TeeJet and therefore the perfect compromise between loss reduction and degree of coverage. Large, round, free cross-sections for liquid and air increase operational safety and wear.Plastic designInjector can be removed if necessary.Automatic alignment with Quick TeeJet cap and seal Order No. 72989 Pressure range 1.5 - 6 bar, optimal 2 - 5 bar.Typical applications: Ear treatmentsother fungicides and insecticides in grain, leafy crops and special crops, potato cultivationHerbicides, especially for grasses and rough fields .

€13.90*
Discount -31 %
#47888
Interchangeable tip S1W Interchangeable tip S1W

€15.90* €23.00* (30.87% saved)
Discount -38 %
#FA58056
Knife for WELGER RP200 Knife for WELGER RP200

long cutting edge

€29.00* €47.00* (38.3% saved)

All Products

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24499
Pre-filter Pre-filter

14 mm / M14 x 1.5 mm

€24.95*
#FA99409
Pre-heating coil Steyr 80 series Pre-heating coil Steyr 80 series

Pre-glow coil - glow plug, installed in the cylinder headsuitable for Steyr engine WD 311, 411, 611Thread M22x1.5

€59.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA99408
Preglow magnet switch for Steyr Preglow magnet switch for Steyr

Glow plug relay

€31.95*
#FA57958
Preheating coil for 1 cylinder Preheating coil for 1 cylinder

Length: 36.5 mmWire thickness: 1.7 mm

€22.00*
#FA57960
Preheating coil for 2 cylinders Preheating coil for 2 cylinders

Suitable for T188Hole spacing 25 mm

€24.95*
#FA57962
Preheating coil for 3 cylinders Preheating coil for 3 cylinders

Suitable for T190Total length 32.5 mm

€26.50*
#FA57963
Preheating coil for 4 cylinders Preheating coil for 4 cylinders

Suitable for T288/290Hole spacing 27mm

€32.50*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA45573
Pressure switch for work lights Pressure switch for work lights

Dust and water protected, especially suitable for tractors and construction machinery, flat connectors 6.3 mm, load 12 V, 20 A, max. 380 W, 4-pin

€23.95*
#FA110548
Pressure switch hoist Fendt lowering/raising Pressure switch hoist Fendt lowering/raising

Use: Hoist for lowering and lifting

€34.95*
#FA45581
Pressure switch horn/horn (button) Pressure switch horn/horn (button)

Dust and water protected, especially suitable for tractors and construction machinery, flat connectors 6.3 mm, load 12 V, 20 A, max. 380 W, 2-pin

€29.95*
#FA45578
Pressure switch rotating light/beacon Pressure switch rotating light/beacon

Dust and water protected, especially suitable for tractors and construction machinery, flat connectors 6.3 mm, load 12 V, 20 A, max. 380 W, 6-pin

€37.95*
#FA101534
Mipa Primer gray, 1l Primer gray, 1l

Primer metal primer with high corrosion protection, gray, 1l

€19.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA101535
Mipa Primer gray, 5l Primer gray, 5l

Primer with high corrosion protection, 5l

€79.00*

Content: 5 l (€15.80 / 1 l)

#79588
Schuller Prisma Color Antique Prisma Color Antique
Color: schwarz

very good decorative effect, similar to sandblasted iron. Without the use of anti-rust paint. On metal, wood and plastic, contents: 400ml.

From €8.55*

Content: 0.4 l (€21.38 / 1 l)

#79593
Schuller Prisma Color chrome spray Prisma Color chrome spray
Color: gold

suitable for all smooth surfaces such as metal, wood, stone, glass, paper, plastic, etc., contents: 400ml.

From €7.64*

Content: 0.4 l (€19.10 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA79598
Schuller Prisma Color Filler Prisma Color Filler

for priming for minor paint damage, depressions, scratches, excellent adhesion, quick drying, easy to sand, contents: 400ml.

From €8.07*

Content: 0.4 l (€20.18 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#79592
Schuller Prisma Color High Temperature 600� Spray Prisma Color High Temperature 600� Spray
Color: schwarz

Heat-resistant spray up to 600C, for stovepipes, exhaust pipes, etc. Contents: 400ml.

From €9.26*

Content: 0.4 l (€23.15 / 1 l)

#13043
Schuller Prisma Color light spray Prisma Color light spray
Color: rot

With high luminosity. Visible from 150 m away. Does not yellow, does not fade! Contents: 400 ml.

From €8.49*

Content: 0.4 l (€21.22 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#79578
Schuller Prisma Color paint spray Prisma Color paint spray
Color: verkehrsweiß RAL: 9016

Various RAL colors, quick-drying acrylic varnish with high opacity and gloss. Suitable for indoor and outdoor use. With self-cleaning valve. ~ Contents: 400ml.

From €8.09*
Variants from €6.79*
#13030
Schuller Prisma Color paint spray, colorless Prisma Color paint spray, colorless
Color: farblos matt

Quick-drying acrylic varnish in matt or glossy to protect the painted surface, contents: 400ml.

From €8.55*

Content: 0.4 l (€21.38 / 1 l)

Variants from €8.07*
#13026
Schuller Prisma Color paint spray, matt Prisma Color paint spray, matt
Color: tiefschwarz RAL: 9005M

various RAL colors in matt, quick-drying acrylic varnish with high opacity and gloss. Suitable for indoor and outdoor use. With self-cleaning valve. Contents: 400ml.

From €7.64*

Content: 0.4 l (€19.10 / 1 l)

Variants from €6.79*
#FA79597
Schuller Prisma Color Plastic Primer Prisma Color Plastic Primer

Suitable as a primer for the subsequent painting of plastic parts, contents: 400ml.

From €8.55*

Content: 0.4 l (€21.38 / 1 l)

#FA79595
Schuller Prisma Color rim spray Prisma Color rim spray

For painting &~ Ideal for repairing small damage to rims, contents: 400ml.

From €8.07*

Content: 0.4 l (€20.18 / 1 l)

#114259
Schuller Prisma Tech Anti Rust Primer/Adhesive Primer Prisma Tech Anti Rust Primer/Adhesive Primer
Color: rotbraun

Anti-rust spray with excellent adhesion to metal surfaces. Active rust protection pigments ensure the best corrosion protection. Contents 400ml

From €8.07*

Unser Produktleiter

Werner Meixner 

Werner has been with FAIE since 1994. He is our expert for agricultural machinery. If you are ever looking for advice in these areas, you are always in good hands with him.

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.