Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

#FA1742
KERBL Flat link collar for young cattle

Flat link collar for young cattle

Galvanized, the rings are connected with flat links. = inner diameter.6 rings each 50 x 8 mm, length: 53 cm

€12.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA1741
KERBL Flat link collar, 66 cm

Flat link collar, 66 cm

Galvanized, the rings are connected with flat links. = inner diameter.6 rings each 50 mm x 8 mm + 1 ring 85 x 10 mm~ Length: 66cm

€15.95*
#FA12199
Flatulence aid with Tyrolean stone oil

Flatulence aid with Tyrolean stone oil

Supplementary feed for use in ruminants. A natural product to support digestive function, especially when switching from dry to pasture feeding. Individual oral administration as needed in an amount of 1/8l + 1/2l warm water. Shake before use. Store in a cool and dry place. Protect from direct sunlight.Ingredients: soybean oil, veterinary cod liver oil, pharmaceutical castor oil, aniseed oilAdditives: Antioxidant: tocopherol-containing extracts of natural origin (E306): 0.2%Crude protein: 0.0%Crude fat: 99.5%Crude fiber: 0.0%Crude ash: 0.0%Contents: 1 liter

€29.95*
#FA132924
KERBL Flex Digital Fever Thermometer

Flex Digital Fever Thermometer

​This handy digital pet thermometer in a waterproof design with a flexible probe, large 3-color display, audible signal, and memory function ensures fast, safe, and hygienic measurements for almost all animal species.With flexible probeExtra-large 2.7 x 2.1 cm LCD screen with backlight3-color indicator backlight: green - no fever, yellow - elevated temperature, red - fever rangeHigh precisionAutomatic audible signal at the end of the measurementStorage of the last readingAutomatic shut-off after 10 minutesWaterproofIncludes handy protective caseLow battery indicatorButton cell battery included

€13.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA34037
KERBL Floating vacuum cleaner

Floating vacuum cleaner

With an extra large floating body, the vacuum cleaner cannot tip over.

€9.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA43413
KERBL Floor brush

Floor brush

Suitable for boot cleaner order no. 43412.

€14.99*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA19152
KERBL Floor strap, 60 cm

Floor strap, 60 cm

Top quality floor straps! Double with carabiner, length 60 cm.

From €16.15*
#FA104120
Landmans-Best Floratop powder, 2 kg

Floratop powder, 2 kg

Supplementary feed for rearing calves to stabilize physiological digestion. The powder stimulates the appetite and stabilizes the water and electrolyte balance. Contains high amounts of thickening and mucus-forming components such as banana flour, which help the calf overcome diarrhea quickly and protect the intestinal wall from further irritation. The powder is particularly tasty and is very popular with calves.Contents: 2 kg bucketAdvantages:Acute in cases of diarrhea (bacterial , parasitic and viral)supports digestion and promotes appetitestabilizes the water and electrolyte balancesupplies with energy as it can be easily mixed with milkEnergy, electrolytes and yeast cell extracts promote recovery Selected probiotics and prebiotics for good intestinal flora Energy, electrolytes and yeast cell extracts promote recovery Dosage: If there is a risk of, during or after indigestion (diarrhea). It is recommended to seek the advice of a veterinarian before use or before extending the feeding period. In case of acute diarrhea: Stir 100 g into at least 2 l of milk drink or at least 2 l of water twice daily For mild diarrhea: Stir 50 g twice a day into at least 2 l of milk drink or at least 2 l of water Simultaneous feeding with milk is possible.Composition :Potato starch, linseed cake, monosodium phosphate, sodium chloride, psyllium husk, sweet whey powder, yeast and parts of yeast, (yeast product), maltodextrin, potassium chloride, magnesium oxide, banana flour

€49.95*

Content: 2 kg (€24.98 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA23588
cit Fly repellent spray MuscaBlock *

Fly repellent spray MuscaBlock *

Ready-to-use fly repellent spray, effective fly and insect repellent, well tolerated with a pleasant scent. Due to the special formulation, the active ingredient is released in a delayed manner over many hours...especially recommended for horses!Active ingredient: Geraniol, Deet, Lavandin oil. Contents: 500 ml*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€17.99*

Content: 0.5 l (€35.98 / 1 l)

#FA123297
Schopf Foam cleaner A 12kg*

Foam cleaner A 12kg*

Highly effective alkaline foam cleaner. Chlorine and phosphate free. Ideal for use in stables to remove and remove animal fats, oils and proteins. Effective hardness stabilizers prevent hardness deposits. Because of its weak alkalinity, foam cleaner A is better compatible with materials than highly alkaline foam formulations. Ideal for use before disinfection.Application:Foam cleaner A is generally used with a concentration of 2 to 5% using a foam device. After application Thoroughly rinse with drinking water.Material compatibility:Foam cleaner A can be used on almost all metals in the specified concentration. Caution is advised when using on smooth aluminum.Foam cleaner A is suitable for almost all plastics, rubbers and polymers that are normally found in the food industry. In cases of doubt, preliminary tests must be carried out.

€69.95*

Content: 12 kg (€5.83 / 1 kg)

#FA112064
KERBL Foldable bucket holder

Foldable bucket holder

Buckets and feeding bowls can be easily hung in this bucket ring. If you don't need it, it can be folded away. Is mounted on the wall, 28 cm.

€19.95*
#125429
Food ball 40 cm

Food ball 40 cm

Color: blau

Ideal as an activity for horses and calves. Promotes slow roughage intake for horses. Use in stables, paddocks and pastures. 40 cm. Feeding openings 60 mm. Filling opening with screw cap. Empty weight 1.7 kg. Can also be attached hanging with a rope. Made of UV-resistant plastic.

€59.99*

Average rating of 5 out of 5 stars

#106881
KERBL Food bowl, 6 l

Food bowl, 6 l

Color: grau

Universally applicable bowl for food, made of impact-resistant and temperature-resistant plastic. Food safe, approx. 6 liter capacity. 31.5 cm.

From €6.25*
#133715
KERBL Food toy ball Soccer 40 cm

Food toy ball Soccer 40 cm

Color: pink

Play football made of robust plastic. Ideal for keeping calves and horses occupied. Ball diameter: 40 cm. Feeding opening diameter: 60 mm.Relieves boredom and encourages active feeding in a natural grazing posture.Widely spaced openings ensure safe use.Made of durable plastic, suitable for outdoor and indoor use (hanging recommended).Easy to fill thanks to the large opening with screw-on lid.Holds up to 3 kg of hay.Especially suitable for long-stemmed hay, making it easier to eat.CAUTION:If used unsupervised, there is a risk that horses could bite the ball or otherwise injure themselves!

€49.95*

Average rating of 4.33 out of 5 stars

#FA12075
KERBL Forged dung crutch

Forged dung crutch

Length 35 cm wide, without handle, 33 mm.

€29.95*
#FA121964
KERBL Front element for modular calf box

Front element for modular calf box

Galvanized door element suitable for modular calf pens

From €215.10*
NEW
#FA135622
KERBL Gable-end windbreak tarp for pasture tent

Gable-end windbreak tarp for pasture tent

​Gable panel for pasture shelter, featuring a windbreak mesh section at the top, water-repellent sheeting, and UV-resistant material for outdoor use.Gable panel for 360 x 300 cm pasture shelterProtection against wind, rain, sun, and draftsComprises windbreak mesh for good air circulation (upper section) and sheeting (420 g/m²) for a neat finishWater-repellent surfaceUV-resistant for outdoor useIncludes metal bar and strap set for easy installationDimensions: approx. 300 x 200 cm (W x H)

€359.00*
#41489
KERBL Gag

Gag

Thickness (mm): 5

With oval link, galvanized.

€3.50*
#FA110569
KERBL Galvanized base

Galvanized base

for attaching hay nets or horsefly traps

€69.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA22950
Galvanized basket rack

Galvanized basket rack

Rack for straw and feed. Galvanized. Dimensions: 37 cm above, 13 cm below, height 50 cm. Suitable for standing up or hanging!

€22.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA2638
KERBL Galvanized manure scoop

Galvanized manure scoop

With nozzle, versatile. Galvanized, 6.5 l, diameter 24 cm.

€33.95*
#FA124982
Galvanized scratch plate

Galvanized scratch plate

​Scheuerfläche 90 x 30 cmzur Fellpflegerobuste Konstruktion aus verzinktem Stahlauch für die Bullenmast geeignetLanglöcher für einfache, höhenverstellbare Montage an WändenMontageset für Aufstallung optional erhältlichAbmessung 90 x 43 x 4 cm (BxHxT)

€79.95*
#FA133721
Galvanized wall bracket

Galvanized wall bracket

Galvanized wall bracket for hay bags or enrichment material.

€27.95*
#FA131390
KERBL Gas cartridge for Buddex 110 ml

Gas cartridge for Buddex 110 ml

Gas cartridge suitable for Buddex gas dehorners (order no. 66858 + 66859).

From €7.16*

Content: 0.11 ml (€65.09 / 1 ml)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.