Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

#FA128961
KERBL Heat detector for cattle

Heat detector for cattle

​The oestrus detector is used to determine the optimum time for mating or insemination.The device monitors characteristic changes in the vaginal mucus during the ovulation cycle by measuring the electrical resistance. The ovulation time can thus be determined precisely.increases insemination success and shortens the inter-calving periodfacilitates the detection of a silent oestruscan be used to confirm early pregnancy from the 19th to the 23rd day after matingMeasurement results can be saved and transferred to the computer via USB cable for later interpretationMemory for 250 animals and 200,000 measurements with date and timewith LED displaySimple and quick operationrobust housingpowered by: 4 x 1.5 V - AA (Mignon) LR6 (batteries included)

€569.00*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA53893
Hemp cattle rope, 2.5 m

Hemp cattle rope, 2.5 m

Cattle knit made of hemp - natural material, tried and tested for a long time.Length: 2.5 mWith a small loop.

€3.40*

Content: 2.5 m (€1.36 / 1 m)

#FA99656
Kröpfel Hemp oil, 1 l

Hemp oil, 1 l

Stimulates the immune system, gives strength and condition during stress, and has a positive influence on the organism and the entire metabolism!Hemp oil contains omega-3 and omega-6 fatty acids, vitamins, proteins and amino acids. The oil contains all eight essential amino acids that the animal must consume with food! Naturally free of THC! Antibacterial Anti-inflammatory Skin problems can be significantly alleviated when used externally For eczema and allergies Uses: Horses, dogs, cats, rodents and birds

€31.90*
#FA36625
KERBL High disposable overshoes, 100 pieces.

High disposable overshoes, 100 pieces.

High version, white transparent. With elastic band, 0.070 mm material thickness, made of polyethylene (PE). L x H: 40 x 50 cm. 100 pieces/pack

€29.95*
#FA117211
High pressure boot cleaner

High pressure boot cleaner

Innovative boot cleaner without brushes - therefore no wear on spare parts! 3 high-performance nozzles enable quick and effective cleaning of the boots, self-cleaning through use, ideal for industrial hygiene, enables a clean playpen, feeding aisle and milk room. Heavy design, very robust, easy to install thanks to holes provided.Housing and nozzles made of stainless steel.L x W x H: 25 x 32 x 44 cm~ Weight approx. 5.7 kg~ pipe connection (AG) from above. 5 l/min. at 0.5 bar, 10 l/min. at 2 bar.

€249.00*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#FA15589
KERBL Hip restraint, American version

Hip restraint, American version

Reliably prevents kicking, easy to put on, adjustable device, fits all animal sizes. The animal's hind legs become completely immobile. Ideal for examinations, medical treatments, artificial insemination, milking, etc. Recommended by professional associations and veterinarians.

€125.00*
#FA797
KERBL HK obstetrician 2020, plastic neck support

HK obstetrician 2020, plastic neck support

Obstetrician with robust plastic neck support with side angle supports. Stable, thick-walled, galvanized steel tube, length: 180 cm.With 2020 mechanism:three hooks for even or alternating pullvery easy to use quick release for optimal safety Quick release is easily possible even under the heaviest loads Moveable around the tube for flexible use Made of aluminum

€249.00*
#FA43411
KERBL HK obstetrician 2020, steel bracket

HK obstetrician 2020, steel bracket

Obstetrician with mechanics 2020. The wide neck support made of plastic and the stable, three-way adjustable steel support bracket ensure good adjustment and a non-slip fit. Stable, thick-walled, galvanized steel tube, length: 180 cm.Mechanics 2020:< li>Three hooks for even or alternating pullVery easy to use quick release for optimal safetyQuick release is possible even under the heaviest loadMoveable all around the tube for flexible use made of aluminum

€389.00*
#FA128205
KERBL Holder for concentrated feed bucket 5

Holder for concentrated feed bucket 5

Bucket holder for 5 buckets suitable for large-capacity igloos and modular fencing. Galvanized metal. 184 x 42 x 20 cm (LxWxH)

€95.00*
#FA128973
KERBL Holder for concentrated feed bucket 7

Holder for concentrated feed bucket 7

Bucket holder for 7 buckets suitable for large-capacity igloos and modular fencing. Galvanized metal. 260 x 42 x 20 cm (LxWxH)

€149.00*
#FA133722
Holding hooks for hay nets

Holding hooks for hay nets

​Easy, one-handed hanging of hay nets, hay bags, and much more.Tool-free hanging and removal of products attached to the rope.Mounts directly to walls or pipes with a diameter of 10 to 40 mm.With integrated thread and screws for pipe mounting.Smooth surface eliminates the risk of injury to horses.Material: Aluminum

€8.95*
Bio geeignet
#FA12311
Home lubrication with Tyrolean stone oil

Home lubrication with Tyrolean stone oil

Tried and tested home remedy for external use in animals for inflammatory processes~ also for wound and skin care. Suitable for use in organic farming. Contents: 500 ml.

€28.95*

Content: 0.5 l (€57.90 / 1 l)

#120578
KERBL Hoof and claw knife standard

Hoof and claw knife standard

Version: einschneidig links

?Blade 17 mm made of high-quality special steel developed specifically for cutting toolsBlade length 80 mmimproved cutting power optimized sharpenabilityrevised blade radius for even more precise work ergonomically shaped precious wood handle for low-fatigue work

€19.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA76932
KERBL Hoof and claw knife SuperProfi right

Hoof and claw knife SuperProfi right

Theknife for the professional hoof trimmer and farrieras well as for anyone who needs a perfect tool for hoof and claw treatment! High-alloy special steel for long service life and grindability0 scalpel grind for exceptional sharpness and cutting propertiesErgonomic handle made of heat-treated beech woodSharp like a scalpel !!Single-edged right, narrow blade!All professional hoof and claw knives impress with their uncompromising quality in all respects!< li>The special ~stainless steel alloy ~of the blade with increased chromium content impresses with its increased abrasion hardness, service life and extreme mechanical resilience.The ppolished surface and the perfect sharpenability ~ of the knife steel ensure that you have an optimal tool in your hands for rough use in the animal sector The water-resistant, impregnated ~hardwood handle  ~ ~transfers the user's power to the blade in an optimal form

€33.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA104470
KERBL Hoof and claw spray

Hoof and claw spray

Black, film-forming and oily care spray for hooves, claws and other horn-like tissues. Forms a protective film and protects against moisture and other harmful factors (urine, manure, etc.). Because of its intense black color, it is also ideal for beautifying the hooves of tournament and show horses. Contents: 200 ml

€13.95*

Content: 0.2 l (€69.75 / 1 l)

#FA128895
Patura Hoof care set for treatment stand A5000

Hoof care set for treatment stand A5000

Suitable for Patura A5000 treatment stand. Consisting of: Abdominal belt winch with double abdominal belt, rear foot winch with foot belt, front foot winch with foot belt (incl. adapter for front foot winch)

€1,899.00*
#FA128896
Patura Hoof care set for treatment stand A8000

Hoof care set for treatment stand A8000

Suitable for Patura A8000 treatment stand. Consisting of: Abdominal belt winch with double abdominal belt, rear foot winch with foot belt, front foot winch with foot belt

€1,749.00*
#FA106879
KERBL Hoof paste Podoseptan

Hoof paste Podoseptan

Accompanying therapy for the individual animal! Nourishes, protects and regenerates the soft tissue of the claws and hooves (pads, coronal band, interclaw gap, frog) . With high-quality, plant extracts, such as thyme and rosemary. The green color shows you immediately whether all areas are sufficiently covered. For the care of horn defects on hooves/claws, promotes healthy horn growth, keeps the hoof and claw horn elastic, promotes the natural resistance of the horn substance, contains zinc as an important building block for skin regeneration. Application: Thoroughly clean and dry the skin surfaces, cut out hair adhesions, apply directly to the claw or the skin areas to be cared for under a bandage, regular control of the bandage is necessary, regular use increases the Care effect.Contents: 450 ml

€28.95*

Content: 0.45 l (€64.33 / 1 l)

#FA106759
KERBL Hoof rasp THICK

Hoof rasp THICK

Flat truncated shape with plastic handle, original DICK quality! High performance: one side with an extra sharp and deep rasp cut, one side with a coarse file cut. Made in Germany - guaranteed high-quality workmanship and a long service life! Rasp dimensions: approx. 20 x 4.5 x 0.5 cm

€27.95*
#FA55094
KERBL Hoof rasp with handle

Hoof rasp with handle

Rasp length 35 cm, handle length 12.5 cm.

€17.95*
#FA132916
KERBL Hoof spray Technovit 2-Protect

Hoof spray Technovit 2-Protect

​Full effectiveness from the first spray: Micro-fine spray with homogeneous active ingredient distributionAntibiotic-free, free of formalin, copper, and other harmful substancesAqua Stop Film: Strongly adhering, dirt- and moisture-repellent protective filmAirFlow Membrane: Natural, breathable protective membraneWith tea tree oil and zinc oxide: Protection, care, and regenerationColor indicator – cool mint: Always in view: Application and refresher check300 ml spray can

€28.99*

Content: 0.3 l (€96.63 / 1 l)

#128475
KERBL Hoof trimming apron gray

Hoof trimming apron gray

Version: geschlossen

​For protection during hoof careMade of durable PVC materialWith many insertion and storage options for hoof toolsOne size fits all for different body sizes thanks to adjustable strapsEasy to cleanSoft material for sufficient movementlength 123 cm, width 73 cm

€39.95*
#FA128931
Patura Hoof trimming crush barn

Hoof trimming crush barn

​Hoof trimming crush barn - for light to medium dairy breedsThe low-cost push-over chute for small to medium-sized dairy farms is supplied without a floor but with a chassis and is suitable for hoof trimming at the tethering area, at the self-catching feed fence or in the cubicle. It is conveniently equipped with 3 self-locking, recoilless winches.Sliding stockSteel tube construction made from 50 mm square tubesLimiting chain at the rearHoles for retrofitting the rear door of the Profi M hoof trimming crushInside passage width: 75 cmNon-rebound belly strap winch with 2 wide belly strapsNon-rebound and removable rear and front foot winch with webbing included1 set of limiting tubes includedHolder for retrofitting the swivel armTechnical dataWeight: 149 kgLength: 2.20 mWidth: 1.05 mHeight: 1.85 m

€2,999.00*
#FA128933
Patura Hoof trimming crush Profi E

Hoof trimming crush Profi E

​The PATURA hoof trimming crush Profi E enables comfortable and professional hoof trimming in larger herds. The front foot, rear foot and belly strap winches as well as the backstop are each operated by an electric motor. LED lighting and sockets for connecting your tools make work particularly easy. The neck catch frame is designed so that the animal is automatically caught when it enters. All side doors can also be opened for other treatments, allowing the best possible access to the animal. A sturdy tubular steel frame and the complete hot-dip galvanization ensure the highest quality.DescriptionElectric motors, 230 V / 1600 W, for front foot winches, belly strap, backstop and rear foot winch1500 kg lifting capacity eachAdvantagesBackstop and rear foot winchAutomatic headgateSockets and LED lighting20 mm thick, non-slip rubber matConvenient hoof trimming thanks to electric winchesFree access to the animalTechnical dataWeight 620 kgLength 2 mWidth 1.50 mHeight 2.40 m

€12,795.00*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.