Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

Bio geeignet

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA28714
VUXXX Pillen pH-PILL �

pH-PILL �

The first bicarbonate pill.Pack of 4 pills.What is the pH-PILL®?The first bicarbonate pill for dairy cows.What is pH-PILL® for?To increase the pH value in the rumen.How effective is pH-PILL®?Scientific tests have shown that pH-PILL® increases the pH value in the rumen.Which cows should it be given to?In case of acidosis of the rumen contents. How to recognize rumen acidosis?Low milk fat content (< 3%) in more than 5% of cows at the monthly milk check indicates rumen acidosis. Low pH value (< 5.5) in the rumen fluid indicates rumen acidification.  Rumen acid can be removed with the FLORA rumen acid siphon.What consequences can rumen acidosis have?Laminitis, lameness.When to give?2 pills when needed. 2 pills the day after.What does pH-PILL® consist of?Sodium bicarbonate.What is pH-PILL® legally?Mineral supplementary feed.GMP+ FSA assured.pH-PILL®. Scientifically tested.Geishauser & Hergt 2016: Breeding science 88, 180-188.InfoXgen listed!CompositionSodium bicarbonate, sodium chloride. Analytical constituents: Calcium 0.03 %, sodium 26.2 %, phosphorus 0.01 %, magnesium 0.01 %.

From €24.25*
#FA14430
Landmans-Best Phocaltop Bolus - Box of 12

Phocaltop Bolus - Box of 12

To compensate for phosphorus deficiencyThe effective phosphorus bolus is given to cows in phases with increased phosphorus requirements, e.g. B. about calving. The bolus contains phosphorus plus calcium. Depending on age and performance, a calcium-phosphorus deficiency is more common than a pure phosphorus deficiency.With one dose (2 boluses per 1 administration) the cow receives 32 g of pure phosphorus and 40 g of calcium in one application.12 pieces of 90 g each

€79.95*
#130481
Pig lick Anti-Stress+ 5 kg

Pig lick Anti-Stress+ 5 kg

Contents: 1 Stück Version: einzeln

​Mineral lick with a calming and relaxing effect for pigs.The Anti-Stress Plus Block is enriched with a special plant mixture whose naturally calming active ingredients can promote animal welfare. The lick block can help to reduce restlessness and stress. With Anti-Stress Plus, restful periods of rest can be promoted, which leads to more calmness in the animals. Stress during pregnancy can also be reduced, which in turn ensures healthier births and more robust and resilient piglets.Analytical constituents:32.5% sodium (Na), 1.55% calcium (Ca), 3.75% magnesium (Mg), 0.27% phosphorus (P)Composition: Sodium chloride, calcium carbonate, dicalcium phosphate, magnesium oxide, molasses, soothing herbal mixtureNutritional additives/kg:106,160mg zinc as zinc oxide (3b603), 17,775mg manganese as manganese-(ll)-oxide (3b502), 12,445mg iodine as granulated calcium iodate (coated, anhydrous) (3b203), 4,975mg cobalt as granulated cobalt-(ll)-carbonate (coated) (3b304), 444mg selenium as granulated sodium selenite (coated)FAIE tip for use:Attach the lick stone with a chain/rope at eye level of the animals in the pen. This also provides the ideal activity effect!Translated with DeepL.com (free version)

From €22.45*

Content: 5 kg (€4.49 / 1 kg)

#FA41848
KERBL Pipe collar cows

Pipe collar cows

tube length 35 cm~ Total length 78 cm~ DM rings inside 65/100 mm~ Ring thickness 10 mm

€17.95*
#FA41847
KERBL Pipe collar young cattle

Pipe collar young cattle

tube length 25 cm~ Total length 55cm~ DM rings inside 50 mm~ Ring thickness 8 mm

€15.95*
#FA120251
KERBL Plastic feed pusher with handle

Plastic feed pusher with handle

65 cm wide, wooden handle with D-handle (112 cm long)extremely stable and durableversatile usesuitable for silage, grain, Manure or snow with sharp corners for better access to corners and edges

€45.95*
#FA105084
KERBL Powder spray skin care

Powder spray skin care

Microfine powder spray to protect and care for sensitive and stressed skin areas in animals. Protection and care for sensitive skin, e.g. B. Between the thigh area, supports the natural regeneration of skin and fur, the powder contained dries the sprayed skin area, without antibiotics. No waiting time - no documentation requirement! Contents: 400 ml

€22.50*

Content: 0.4 l (€56.25 / 1 l)

#FA104155
Power Clean cleaner, 500 ml

Power Clean cleaner, 500 ml

For thorough cleaning of animal housing! Ready-to-use, foam-active cleaning solution for quick and easy cleaning of cages, aviaries and enclosures of small animals. Even stubborn animal excrement can be easily removed. After cleaning, a refreshing citrus scent remains. Can also be used in the household.Application: apply generously to a dirty area, leave to act for 1-2 minutes and wipe clean with clear water or a damp cloth. Content: 500 ml

€4.99*

Content: 0.5 l (€9.98 / 1 l)

#FA3614
KERBL Pregnancy diagnostic device for cows

Pregnancy diagnostic device for cows

You don't want any more unpleasant surprises such as false pregnancy or unnoticed loss of the fruit? You are on the safe side thanks to the quick, easy and safe pregnancy determination from 90 days after insemination using an echo sounder.No previous knowledge or major training is necessary~ the examination usually takes less than 30 seconds. No transrectal examination, which is unpleasant for the animal, is necessary and therefore the measurement is risk-free! The device is worn comfortably on the belt so that both hands remain free for the measurement, it is robustly manufactured and comes in a solid plastic case!Application: The probe is placed in the area between the knee fold and the base of the udder the abdominal wall is pressed and directed diagonally upwards towards the opposite side of the body between the hip bone and the last rib. Result of pregnancy control of cows between 80 and 240 days of pregnancy.

€559.00*
#131796
FAIE Premium calf blanket

Premium calf blanket

Back length (cm): 80

​The blanket keeps the calves warm thanks to a PU foam layer, is highly water-repellent (up to 5,000 mm water column) and breathable (4-layer material).The material is particularly soft and durable.The fit is excellent, and the size can be flexibly adjusted thanks to the adjustable belly flap, leg straps, and Velcro fasteners on the chest.Machine washable at 60°C.Color: BlackCalf blankets support the immune system in the first few days and prevent diarrhea and other health problems.At temperatures below +10°C, the risk of illness increases, so calf blankets offer protection against sudden changes in weather.Preventing cold stress in newborn calves is very important; calves typically wear the calf blankets for 3 to 4 weeks, or longer if necessary.Calf blankets are not suitable for group housing.

From €26.95*
#FA120687
KERBL Premium calf box with pivoting base

Premium calf box with pivoting base

Thanks to the pivoting base, the Premium calf box can be quickly removed from manure and cleaned easily. When the front loader is lowered, the folding floor locks automatically. The two-part door is ideal for teaching the calves to the sucking bucket. The farmer can leave the box without disturbing the calf while it is watering. The calf box ensures that the calf receives plenty of fresh air but is not exposed to drafts. It is also protected from harmful germs. The animal does not lie directly on the floor in the calf pen, but rather on the raised slats. This means the calf is warmer and drier. (Delivered disassembled as a kit)Features:stable, hot-dip galvanized metal frame extremely non-slip GRP floor grid ( two-part)Easy-to-clean side walls made of PVC panels with a smooth surfaceSocial contact opening in the area of the side walls allows the calf to have contact with other calvesin both directions opening, two-part revolving doorincl. a drinking bucket holder and two folding bucket holdersFolding handles on the front make moving the box child's play Folding base for quick cleaning, with automatic lockingTransport with pallet forks possible Drive device optionally available Dimensions External dimensions 173.5x112x143 cm Internal dimensions 163 x 103 x 118 .5 cm Weight 143 kg (Bucket not included)

From €949.05*
#FA103550
KERBL Premium water squeegee

Premium water squeegee

Galvanized design, very stable construction, perfect for professional use and large areas. With replaceable, screwed rubber. Without handle, with pre-assembled handle holder. Width: 60 cm, handle holder: 24 mm.

€21.95*
#FA132488
KERBL Premium XL calf group nigloo with catch gate

Premium XL calf group nigloo with catch gate

​Made of fiberglass-reinforced plastic. Space for up to 5 calves (local animal welfare regulations must be observed). A sliding window is located at the rear, facilitating animal checks and filling the optional hay rack. The additional reinforcement frame around the calf hutch guarantees maximum stability.Scope of delivery: Igloo, lifting eyes, wooden threshold, catch gate with 5 feeding spacesFeeding spaces can be individually lockedPre-drilled holes on the skids for straw catch and ground anchoringEasy transport of the hutch and fencing with a tractorDrinking buckets and long feed troughs are not includedDimensions: External dimensions of the igloo 238 x 223 x 189 cm, total weight approx. 200 kgSuitable according to animal welfare regulations! (Local regulations must be observed)Delivery will be made by freight carrier!!! (Please note that suitable unloading equipment such as a front loader or forklift must be available!!!)

€2,299.00*
#FA38962
KERBL Professional knife set

Professional knife set

Suitable for the claw cutting discs 6 Cut and 3 Cut. 1 set = 3 knives + 3 screws.

€53.95*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA43516
KERBL Professional lifting device up to 1,500 kg

Professional lifting device up to 1,500 kg

The proven professional device! Particularly robust and stable design - proven for decades! An indispensable device for cows that can no longer stand up on their own (e.g. difficult births). A sensible investment that pays for itself quickly and should be a must have for every dairy farmer. The rubberized gripping clamps can be adjusted to the size of the cow, and any animal can be raised up with the help of a pulley or other device. For large breeds and beef cattle up to a maximum of 1500 kg.

€199.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA26086
KERBL Professional lifting device up to 900 kg

Professional lifting device up to 900 kg

The proven professional device! Particularly robust and stable design - proven for decades! An indispensable device for cows that can no longer stand up on their own (e.g. difficult births). A sensible investment that pays for itself quickly and should be a must have for every dairy farmer. The rubberized gripping clamps can be adjusted to the size of the cow, and any animal can be raised up with the help of a pulley or other device. For medium and smaller breeds up to a maximum of 900 kg.

€135.00*
#FA132209
Patura Professional square hay feeder with safety catch gate

Professional square hay feeder with safety catch gate

​Completely made of hot-dip galvanized steel. 210 x 210 x 265 cm (L x W x H). Suitable for hornless cattle!Suitable for round and rectangular bales up to 1.8 m in length or diameter.12 feeding spaces, feeding height 76 cm, neck width 26 cm.Double reinforcing tubes.Three-point linkage.Height-adjustable roof.Interior dimensions: approx. 2 x 2 m.Weight 526 kg.Delivered as a kit.

€3,099.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA51690
KERBL Prolapse bandage

Prolapse bandage

Made of nylon with leather insert. Prevents the incident from escalating and becoming chronic.

€54.95*
#FA105080
KERBL ProTrim knife set

ProTrim knife set

10 pieces Reversible knives that can be used on 4 sides for the claw cutting disc ProTrim, order no. 105079.

€67.95*
#FA27696
KERBL PS 1000 animal scale

PS 1000 animal scale

The PS animal scales with a capacity of 500 kg (order no. 27696), 1,000 kg (order no. 27697) or 1,500 kg (order no. 27698) stand for uncomplicated, comfortable and precise weighing. They are characterized by very simple installation and operation and are also practically maintenance-free.PS 1000:Capacity: 500 kgextremely robust, powder-coated steel construction with a large area, designed for large animals the integrated anti-slip rubber mat offers particularly good grip Display unit: ~< li>LCD display (PS 1000/2000) or LED display (PS 3000) with digital display5m connection cable to the platform230V mains or battery operation (power supply and Batteries included)RS232 interface (full duplex) for connecting printers, external displays, etc. (RS232 cable included)Automatic shutdown< li>Housing made of stainless steel (PS 1000/2000) or high-quality ABS plastic (PS 3000)incl. Wall mountStand (height 1m) optionally availableFunctions:Hold (animal weighing function): The average weight determined in the first seconds after emergence remains on the display until the next animal enters the platform. Ideal for weight fluctuations when restless animals occur.Print: Send data via RS232 interface.Units: Switch display between kg and lb.Tare: Tare -Function (display of net weight).Technical data:Capacity: 500 kgOverload capacity: 150%Resolution: 0.2 kgWeighing accuracy: 0.1% (+/- 0.5 kg)Weight of platform: 27 kgDimensions of platform (L x W x H): 1416 x 514 x 64 mm

€895.00*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA27697
KERBL PS 2000 animal scale

PS 2000 animal scale

The PS animal scales with a capacity of 500 kg (order no. 27696), 1,000 kg (order no. 27697) or 1,500 kg (order no. 27698) stand for uncomplicated, comfortable and precise weighing. They are characterized by very simple installation and operation and are also practically maintenance-free.PS 2000:Capacity: 1,000 kg (PS 2000)robust, powder-coated steel construction with profiled anti-slip surface, step ramps on both sides and height-adjustable feet to compensate for unevennessmobile thanks to low weight and integrated carrying handles Display unit:< /strong>LCD display (PS 1000/2000) or LED display (PS 3000) with digital display5m connecting cable to the platform230V- Mains or battery operation (power supply and batteries included)RS232 interface (full duplex) for connecting printers, external displays, etc. (RS232 cable included) automatic switch-offHousing made of stainless steel (PS 1000/2000) or high-quality ABS plastic (PS 3000)incl. Wall bracketStand (height 1m) optionally availableFunctions:Hold (animal weighing function): The average weight determined in the first seconds after emergence remains on the display until the next animal enters the platform. Ideal for weight fluctuations when restless animals occur.Print: Send data via RS232 interface.Units: Switch display between kg and lb.Tare: Tare -Function (display of net weight)Technical data:Capacity: 1000 kgOverload capacity: 150%Resolution: 0.5 kg Weighing accuracy: 0.1% (+/- 1 kg)Weight of platform: 48 kgDimensions of platform (L x W x H): 1498 x 762 x 64 mm

€1,249.00*
#27698
KERBL PS 3000 animal scale

PS 3000 animal scale

Piece: 1

The PS animal scales with a capacity of 500 kg (order no. 27696), 1,000 kg (order no. 27697) or 1,500 kg (order no. 27698) stand for uncomplicated, comfortable and precise weighing. They are characterized by very simple installation and operation and are also practically maintenance-free.PS 3000:Capacity: 1,500 kgextremely robust, Powder-coated steel construction with a large area, designed for large animals The integrated anti-slip rubber mat offers particularly good grip Display unit: LCD display (PS 1000/2000) or LED display (PS 3000) with digital display5m connecting cable to the platform230V mains or battery operation (power supply and batteries included Scope of delivery)RS232 interface (full duplex) for connecting printers, external displays, etc. (RS232 cable included)Automatic switch-off Housing made of stainless steel (PS 1000/2000) or high-quality ABS plastic (PS 3000)incl. Wall bracketStand (height 1m) optionally availableFunctions:Hold (animal weighing function): The average weight determined in the first seconds after emergence remains on the display until the next animal enters the platform. Ideal for weight fluctuations when restless animals occur.Print: Send data via RS232 interface.Units: Switch display between kg and lb.Tare: Tare -Function (display of net weight)Technical data:Capacity: 1500 kgOverload capacity: 150%Resolution: 0.5 kg Weighing accuracy: 0.1% (+/- 1.5 kg)Weight of platform: 127 kgDimensions of platform (L x W x H): 2000 x 1000 x 100 mm

€1,759.00*
#133717
KERBL PVC hay bag "HayBag"

PVC hay bag "HayBag"

Capacity (L): 85 Height (cm): 70 Ø (mm): 370

​Ensures clean, slow, and controlled hay feeding.For healthy horses and less feed waste.Also ideal for enrichment in calf pens.Side holes spaced approximately 20 cm apart.Black.

€59.95*
#FA126259
PVC strip curtain 20 cm x 25 m

PVC strip curtain 20 cm x 25 m

​The louvre curtain made of soft PVC offers protection against cold and draughts, dust, spray and noise protection for machines and systems. Prevention of draughts, workplace partitioning, use in halls and stables, paddocks. High light transmission, rounded longitudinal edges, high wear resistance, UV-stabilized. Problem-free and simple attachment using hook strips and swing plates. Roll width 20 cm. Roll length 25 m.Recommendation for optimum fastening:Passage width / strip width 20 cm1.00 m / 8 sheets1.25 m / 10 sheets1.50 m / 12 sheets2.00 m / 16 sheets

From €67.50*

Content: 25 m (€2.70 / 1 m)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.