Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

Average rating of 4 out of 5 stars

#23874
Tecwerk Rubber plate (support plate)

Rubber plate (support plate)

Ø: 125

With clamping nut, highly elastic, abrasion-resistant.

€8.50*
Variants from €7.50*
#60487
KERBL Rubber slosher

Rubber slosher

Width (mm): 450

Galvanized design, without handle, firmly screwed squeegee rubber, so the rubber cannot come off. Handle holder 24mm.

€19.50*
#22588
KERBL rubber trough

rubber trough

Contents: 20 L

Universally applicable rubber trough, flexible and extremely durable at the same time, tested quality: suitable for use in the animal feed sector! Before first use, wash thoroughly with neutral soapy cleanser.

€19.99*
Variants from €16.99*
#FA12313
Rubber weaner, livestock

Rubber weaner, livestock

Made of rubber with injected metal tips. For large livestock.

€45.95*
#FA28713
VUXXX Pillen S-PILL�

S-PILL�

Pack of 4 pills.What is the S-PILL®?The first pan-stimulant pill.What is S-PILL® for?Revitalizes rumen flora and fauna. Supplies energy.What is the advantage of S-PILL®?More life in the rumen - more life in the cow.How effective is S-PILL®?Scientific tests have shown that S-PILL® revitalizes the rumen flora and fauna up to 24 hours after administration and provides energy.Which cows to give?For feed changes or loss of appetite.When to give?2 pills when required. 2 pills the day after.What does S-PILL® consist of?Sodium propionate, starch.What is S-PILL® legally?Mineral supplementary feed. GMP+ FSA assured.S-PILL®. More life in the rumen.S-PILL®. Scientifically tested.Geishauser et al. 2010: Nutztierpraxis Aktuell 35, 4-9.Composition:Corn starch, sodium chloride. Analytical constituents: Calcium 0.1 %, sodium 20.1 %, phosphorus 0.01 %, magnesium 0.02 %. Technological additives: Sodium propionate (1k281) 873 g/kg.

From €24.25*
Discount -12 %
#134478
SALIT mineral lick block 5 kg

SALIT mineral lick block 5 kg

Piece: 1 Stück Version: einzeln

​Mineral feed for cattle, horses, sheep, goats, and game. Essential for meeting sodium requirements and supplementing mineral balance. Suitable for organic farming!Mineral feed for cattle, horses, sheep, goats, and game. Essential for meeting sodium requirements and supplementing mineral balance. Composition: Sodium chloride 98.5%, Calcium carbonate 0.5%, Additive premix 0.5%, Magnesium oxide 0.5%Analytical constituents: Calcium 0.2%, Sodium 37.7%, Magnesium 0.3%Additives per kg:Iron as iron carbonate (3b101) 200 mgManganese as manganese(II) oxide (3b502) 910 mgZinc as zinc oxide (3b603) 890 mgIodine as calcium iodate, anhydrous (3b202) 55 mgCobalt as coated cobalt(II) carbonate granules (3b304) 20 mgSelenium as sodium selenite (E8) 11 mgFor larger quantities of 13 pieces or more, or 4 cartons, please call us, as higher shipping costs (freight forwarding) may apply due to the weight!

€7.95* €9.00* (11.67% saved)

Content: 5 kg (€1.59 / 1 kg)

Bio geeignet
#FA120473
Salt lick stone SALIT 10kg

Salt lick stone SALIT 10kg

Evaporated salt lick stone, 10 kg, ideal for cattle, horses, sheep, goats and game. It is free of copper, can be used in ecological production in accordance with EC regulations and is listed by InfoXgen. Made from 100% sodium chloride (evaporated salt), 39% sodium. For larger quantities of 6 pieces or more, please call us as higher shipping costs (shipping company) may apply due to the weight! !!

From €10.71*

Content: 10 kg (€1.07 / 1 kg)

Bio geeignet
#121616
Salt lick stone SALIT, 5kg

Salt lick stone SALIT, 5kg

Piece: 4 Stück Version: Karton

Evaporated salt lick stone, 5 kg, ideal for cattle, horses, sheep, goats and game. It is free of copper, can be used in ecological production in accordance with EC regulations and is listed by InfoXgen. Made from 100% sodium chloride (evaporated salt), 39% sodium. For larger quantities of 13 pieces or 4 boxes or more, please call us as higher shipping costs (forwarding) may apply due to the weight can!!!

€26.90*

Content: 20 kg (€1.35 / 1 kg)

Variants from €7.60*
#FA131354
Salt paste with aniseed, 2 kg

Salt paste with aniseed, 2 kg

​Optimal nutrition for your game!High-quality mineral product in paste form. Spread the desired amount of salt onto a tree stump or broken wood and allow to harden. The flexible application allows you to provide game with the necessary salts and minerals at any desired location in the hunting ground. Variant: Aniseed (natural flavouring)Game species: red deer, roe deer, fallow deer and mouflonHandy container: 2 kg.

€19.95*
#FA97845
KERBL Scalpel blades No. 24, 10 pieces

Scalpel blades No. 24, 10 pieces

No. 24, Original Swann-Morton. Suitable for scalpel handles 19280 and 2290. 10 pieces/pack.

€7.50*
#FA2290
KERBL Scalpel handle

Scalpel handle

Non-rusting, for all standard scalpel blades.

€3.95*
#126730
Patura Scraper brush Multifix

Scraper brush Multifix

Version: einzeln

​One brush, countless possibilities. The 50 x 30 cm cattle brush serves as a simple and robust scrubbing option for various animal species. It can be mounted either on a wall or on a square post measuring 60 x 60 or 90 x 90 mm. Only bolt anchors or wood screws are required for quick and simple installation. As an alternative to screwing on, two scraper brushes can also be clamped to a metal post as described. This alternative mounting variant creates a kind of scratching post that can be reached by the animals from all sides.Brush surface: 50 x 30 cmWeight: 4 kg

From €59.46*
#FA105314
scratch angle

scratch angle

Scratching and scrubbing opportunity for your animals! Made of stainless steel, very durable! Height 64cm.

€60.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA102275
KERBL Scratch brush half round

Scratch brush half round

Ensures ideal cleaning and care of the fur. The head and neck in particular can be brushed extensively.For mounting in stables, bristle length 5 cm, bristle material: polyamide (PA). 22 x 50 x 9 cm (WxHxD)

From €47.65*
#FA125158
KERBL Scratching brush half-round XL

Scratching brush half-round XL

​Improve the well-being of your animals with the Kerbl half-round XL scratching brush - an indispensable addition to any stable or grazing area. This high-quality grooming tool has been specially developed to meet your animals' natural needs for grooming and well-being. Whether for cattle, horses or goats, the Kerbl scratching brush offers an effective solution for coat care that also increases well-being.Size: The XL dimensions ensure comprehensive coverage and are ideal for animals of all sizes.Material quality: Made from robust materials, this brush promises durability and resistance to the elements.Design: The semi-circular shape adapts perfectly to the contours of the animal, enabling efficient self-grooming and supporting skin health by stimulating blood circulation.Installation: Easy mounting on walls or stable posts makes this brush accessible to animals at all times.The Kerbl half-round XL scratching brush is not only a tool for improving animal hygiene, but also a means of increasing the satisfaction and comfort of your animals. The ability to groom themselves allows the animals to instinctively attend to their skin and coat care, which reduces stress and contributes to a calmer stable environment.For farms that value animal welfare and sustainable animal husbandry practices, the half-round XL scratching brush is an ideal choice. Si

From €62.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA105598
KERBL Scratching mat

Scratching mat

Scratching pad made of natural rubber material, the movable and soft nubs ensure the best grooming without the risk of skin irritation. ~The rectangular shape with many fastening holes enables stable installation. ~Multifunctional uses, e.g. E.g. flat on the wall or around columns, posts or corners. L x W: 40 x 30 cm

From €26.05*
#FA128409
KERBL Scratching mat 60x40 cm

Scratching mat 60x40 cm

​Scratch pad made of natural rubber material, the movable and soft nubs ensure the best coat care without the risk of skin irritation. The rectangular shape with many fixing holes enables stable mounting. Multifunctional application options, e.g. flat on the wall or around pillars, posts or corners. L x W: 60 x 40 cm

From €42.25*
#FA40655
KERBL Screw set for Hay Cutter

Screw set for Hay Cutter

For the replacement blades for the Hay Cutter hay cutting device (order no. 37100).

€49.95*
#FA133768
Screw set for strip curtain

Screw set for strip curtain

consisting of 8 stainless steel pan head screws M5 x 8 mm with cross recess and 5 stainless steel locking nuts M5.

From €1.79*

Average rating of 5 out of 5 stars

#2433
KERBL Screw valve

Screw valve

Height (mm): 50 Length (mm): 55 Width (mm): 40

Screw valve without suction cup, complete with sealing ring. Price/piece

From €3.14*
#FA103552
KERBL Screw valve with suction cup, 2 pieces.

Screw valve with suction cup, 2 pieces.

Screw valve with seal and super suction for drinking buckets. 2 pieces/pack

€9.95*

Average rating of 3.83 out of 5 stars

#FA28715
VUXXX Pillen Se-PILL�

Se-PILL�

Pack of 4 pills.What is the Se-PILL®?The first selenium+vitamin E pill.What is Se-PILL® for?To improve the selenium supply to cows and calves. Less muscle weakness.What is the advantage of Se-PILL®?Vitamin E enhances the selenium effect.How effective is Se-PILL®?Scientific tests have shown that Se-PILL® lasts for 3 weeks.Which cows should it be given to?In case of selenium deficiency.How to recognize selenium deficiency?Test blood for selenium.What consequences can selenium deficiency have in cows?Muscle weakness. Lying bumps. Postpartum behavior. Fertility problems.What consequences can selenium deficiency have on newborns?Muscle weakness. Weak sucking. Weakness in standing. Weakness of life.When to give?1 pill 3 weeks before calving.What does Se-PILL® consist of?Sodium selenite and vitamin E.What is Se-PILL® legally?Mineral supplementary feed. MP+ FSA assured.Se-PILL®. Scientifically tested.Geishauser et al. 2012: Prakt. Tierarzt 93, 938-941.What is the Se-PILL?The first selenium+vitamin E pill.What is the Se-PILL for?To improve the selenium supply of cows and calves.Less muscle weakness.What is the advantage of the Se-PILL?Vitamin E enhances the selenium effect.How effective is the Se-PILL?Scientific tests have shown that the Se-PILL lasts for 3 weeks.Which cows should I give it to?In case of selenium deficiency.How to recognize selenium deficiency?Check blood for selenium. What consequences can selenium deficiency have in cows?Muscle weakness. Lying bumps. Postpartum behavior. Fertility problems.What consequences can selenium deficiency have on newborns?Muscle weakness. Weak sucking. Weakness in standing. Weakness of life.When to give?1 pill 3 weeks before calving.What does Se-PILL consist of?Sodium selenite and vitamin E.What is Se-PILL legally?Straight feeding stuff.Se-PILL. Better care for cow and calf!CompositionMonosodium phosphate, sodium chloride. Analytical constituents: Calcium 0.5 %, sodium 8.2 %, phosphorus 10.6 %, magnesium 0.1 %, ash without hydrochloric acid 4.5 %. Additives per kg: Trace elements: Selenium as sodium selenite (3b801) 50 mg; Vitamins: Vitamin E (3a700i) 38,000 mg.

From €46.75*
#63285
Sealing ring blue 4mm, 5 pcs.

Sealing ring blue 4mm, 5 pcs.

Color: blau Piece: 5 Thickness (mm): 4

4 mm, for galvanized buckets. 5 pieces/pack

€3.70*
#63286
Sealing ring red 3mm, 5 pcs.

Sealing ring red 3mm, 5 pcs.

Color: rot Piece: 5 Thickness (mm): 3

3 mm, for bucket valve on plastic buckets. 5 pieces/pack

€3.70*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.