Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

#FA28716
VUXXX Pillen SENIOR� pill dispenser

SENIOR� pill dispenser

The first ergonomic pill dispenser for cows.What is SENIOR?The first ergonomic pill dispenser for cows. Handier and gentler.What is the SENIOR for?Dairy cows.What is ergonomic?The SENIOR is curved, like the path through the oral cavity to the throat.The end is rounded.What is easier to handle?The SENIOR fits better in the hand.What is the SENIOR made of?Tube made of stainless steel, plunger made of plastic.How use?Use the pill. With one hand above the nose, grasp the tooth-free edge of the jaw. Tickle the roof of the mouth until the cow opens its mouth on its own. With the other hand, carefully push SENIOR into the mouth cavity. Push carefully over the base of the tongue until the red screw head is at the level of the flotz mouth. Release pill.How to clean?Rinse with hot running water.SENIOR. Handier, gentler and safer than other inputters.

€135.00*
#FA97104
Septicare cannulas XL, 10 pieces.

Septicare cannulas XL, 10 pieces.

Matching cannulas for Septicare claw glue XL, 250 ml. 10 pieces/pack.

€13.95*
#FA127195
Septicare claw glue XL 250 ml

Septicare claw glue XL 250 ml

The tried and tested Septicare adhesive in the large XL cartridge! The clear advantage: when opening, it is no longer possible for only one side of the cartridge and therefore only one component of the adhesive to be opened! The new and unique cartridge for claw adhesives makes application even easier. Simply unscrew the cap and remove the tip with pliers!The usual advantages:Considerable time saving and economy:the adhesive is applied in just 3 seconds, becomes firm in 30 seconds thanks to a very fast thermal reaction between the two components. The cow can be released after 3 minutes.An adhesive with unrivaled effectiveness:the adhesive adheres even in extreme conditions, can be applied and stored from 0° to 40°C and in humidity, but must not be colder than 0°C when applied.Very easy to use: no preheating necessary, optimum mixing ratio through the cannula for maximum adhesive strength and the adhesive does not drip - even when applied vertically.Comfort for the user AND the cow: the user saves 15 seconds per cow, the cow has less stress and the stress-free treatment has no negative effects on milk production.Supplied without cannulas (order no. 97104) and without gunCan be used with any conventional silicone gun.

€37.95*

Content: 0.25 l (€151.80 / 1 l)

#FA125453
Istor Sharpening device Swiss Sharpener" Duplex"

Sharpening device Swiss Sharpener" Duplex"

Grinds and sharpens any damaged blades. The ideal grinding and sharpening device for professional use in the garden, on the farm and in the workshop. Especially suitable for the maintenance of secateurs, pruning shears, scythes, sickles, lawnmower blades and other larger garden tools. The diamond grinder is particularly easy to remove notches from damaged blades. Length 19cm. Weight 94g. 5 year guarantee against material manufacturing defects.

€84.95*
#FA125452
Istor Sharpening device Swiss Sharpener" Professional"

Sharpening device Swiss Sharpener" Professional"

Sharpens all blunt blades and thanks to its size it not only impresses professionals who prefer a sharpener with a larger handle and larger sharpening part. The thumb protection enables safe sharpening of, for example, large kitchen knives, hoof knives, etc. Pruning shears or secateurs. Practically the hole in the handle for storage on a hook. Length 14cm. Weight 47g. 5 year guarantee against material and manufacturing defects.

€45.25*
#FA125451
Istor Sharpening device Swiss Sharpener" standard"

Sharpening device Swiss Sharpener" standard"

The original welder sharpening device for home, yard and garden. Particularly suitable for sharpening small knives and scissors in the home as well as hoof and claw knives. Length 10cm. Weight 24g. 5 year guarantee against material and manufacturing defects.

€30.95*
#8924
Pewag Shear link individually galvanized

Shear link individually galvanized

Thickness (mm): 6

Galvanized chain emergency link, in different strengths.

€0.99*
Variants from €0.59*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA12421
KERBL Sheet steel manure crutch

Sheet steel manure crutch

Length 35 cm, without handle, 33 mm.

€15.95*
#FA8560
Shock knife

Shock knife

With wooden handle and straight blade. Blade width x length: 5 x 11.5 cm. Total length 17.5 cm. Handle width 12 cm.

€12.50*
#FA1285
KERBL SHOOF replacement set

SHOOF replacement set

Gauze bandage, copper sulfate bag and lacing.

€8.95*
#FA125634
SHOOF waist belt

SHOOF waist belt

​facilitates the lifting of stationary cattleserves as additional support when lifting animals with a lifting devicestrap is fixed behind the front legs and gives the animal additional supportRobust, tear-resistant PVC materiallength 240 cm, width 20 cm, 2 sturdy metal rings

€99.95*
#FA128201
KERBL Short fence section

Short fence section

Suitable for modular fence housing. Galvanized metal. 215 x 3 x 120 cm (LxWxH)

From €208.05*
#FA100654
KERBL Short-stretch bandage Stretchino, 10 pieces.

Short-stretch bandage Stretchino, 10 pieces.

Permanently elastic short-stretch bandage for very strong compression with high working pressure and low resting pressure. Stretchability of approx. 50%, well tolerated by the skin, resistant to aging, washable at 60 C. Individually packed in cellophane glass, 10 pieces/pack~ L x W: 5m x 8cm

€15.95*
#FA43414
KERBL Side brush on top

Side brush on top

Suitable for boot cleaner order no. 43412.

€14.99*
#FA121965
KERBL Side wall for modular calf boxes

Side wall for modular calf boxes

Made of plastic, suitable for modular calf pens167 x 8 x 112 cm (LxTxH)

From €251.10*
#FA45255
KERBL Silver spray

Silver spray

Protects the skin with an elastic, breathable and moisture-repellent metal film. Thanks to its special adhesive properties, it provides effective protective care and can be used in a variety of ways. Particularly suitable for areas of skin that need to be protected against dirt and moisture (e.g. horn base on calves). Contents: 200 ml.

€13.95*

Content: 0.2 l (€69.75 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#54185
KERBL Slip slime

Slip slime

Contents: 1 L

Lubricant VetGel, for making hands and arms slippery and as excellent skin protection during birth procedures, rectal and vaginal examinations. Sperm friendly! Recommended by veterinarians! Contents: 1 l or 5 l

€8.95*
#FA128912
KERBL SlowFeed Plus wall eaves

SlowFeed Plus wall eaves

​- Stable wall rack for horses for species-appropriate feed intake- grid spacing of 5 cm ensures slow feeding and increases the well-being of the animals- with hinged lid for quick and easy filling for up to 14 kg of hay (depending on structure and compression)- inclined base plate ensures that the hay scraps do not slide down- Underfoot protection due to the bars reaching down to the floor- Supplied as a kit and very easy to assemble- For wall mounting (fixing included in the scope of delivery)- Material: Galvanized metalDimensions: 81 x 114 x 41 cm (WxHxD)Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

€229.99*
#FA127937
Slurry Strip fits Lely Discovery

Slurry Strip fits Lely Discovery

Gülleschieber-Schiene passend zu Lely Discovery Gülleroboterpassend 222143, 5400123100, Maße: 996x76x9 mm

€45.90*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA71199
Pewag Snap hook for chain

Snap hook for chain

With circulation, length 103 mm

€10.95*
#125677
KERBL Soft soap Edelweiss

Soft soap Edelweiss

Contents: Eimer 5.000 ml

​Universally applicable for cleaning, washing and rinsing. Also suitable as a heavy-duty detergent. Phosphate and formaldehyde-free.

€29.95*

Content: 5 l (€5.99 / 1 l)

Variants from €7.95*
#FA128090
HIKO Softdrencher 1-Click

Softdrencher 1-Click

​Flexible drench probe suitable for HIKO drinking bottle 1-Click. Total length 160 cm. Marking at 80 cm for orientation for maximum insertion depth.

€45.95*

Average rating of 4.83 out of 5 stars

#FA66995
KERBL Soldering iron with direct connection

Soldering iron with direct connection

230 volt direct connection, approx. 30 cm total length, fuel rod approx. 15.5 cm.Incl. Stainless steel burning tip 18 mm, highly concentrated temperature and high power reserve of the burning tip (heating cartridge is located in the burning tip). Easy to handle thanks to its low weight, with ergonomic handle, with stainless steel shelf.Technical data:Voltage 230 VPower 210 WMax. Temperature 620 CWarm-up time approx. 11 minutesWeight including cable 630 gCable length 3 m

€91.95*
#FA126988
KERBL Spare blade for bandage knife

Spare blade for bandage knife

suitable for bandage knife order no. 126987. 10-pack

€9.95*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.