Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bovine

Filter products

#129292
KERBL Spare rubber

Spare rubber

Width (mm): 660

Suitable for half-round, galvanized manure and slurry scoops

€9.95*
Variants from €7.95*
#FA76875
KERBL Speedy Drencher

Speedy Drencher

Drinking bottle with 3-way dosing tap, ergonomic bidirectional handle, screw cap with large bottle opening, large base area ensures high stability, probe length 48 cm. Contents: 2.5 l.

€42.95*
#FA8
cit Spray anti-frein Taon-X *

Spray anti-frein Taon-X *

Repellent spray with effective protection against horseflies, mosquitoes and other anthropods Thanks to the special formulation, the active ingredient remains effective for many hours - even under the most difficult conditions Non-toxic to humans and animalsEasy to applyEconomical to usePleasant smell100% biodegradable 1000 ml content *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€37.95*
#FA128841
Patura Spring-loaded brush with protective frame

Spring-loaded brush with protective frame

​Ideal for bulls, dairy cows and suckler cowsThe two brushes in combination with the spring plates keep the animals busy as well as cleaning themHot-dip galvanized protective frame ensures greater durability of the bristlesMounting height depends on animal sizeFor attaching to the wall or housing (e.g. stable uprights)Dimensions 140 x 50 x 30 cm (LxWxD)Weight 41 kg

€399.00*
#FA135807
KERBL Square hay rack with palisade feeding fence

Square hay rack with palisade feeding fence

​Roof-covered, hot-dip galvanized hay feeder with 12 feeding spaces for cattle and horses, featuring a palisade-style feeding barrier.Suitable for round and square bales up to 1.8 m in length/diameterSturdy, hot-dip galvanized steel constructionTwo square-tube support beams for structural stabilityFour opening sides for easy bale loadingHeight-adjustable skids to suit animal sizeThree-point linkage for easy transportDeep trough base to minimize feed wasteProtective roof-edge trim and guard bar for the tractor linkage attachment pointDimensions:Overall: 212 x 212 x 250 cm (WxDxH)Internal dimensions: 200 x 200 cm (WxD)

€1,795.00*
#FA121538
KERBL Square rack hobby

Square rack hobby

>8 feeding placesHot-dip galvanized steelsuitable for round and rectangular bales up to 1.4 m long or diameter1 x square tube beam2 sides can be easily opened for fillingThree-point hitchvery low feed lossesDelivered as a kit including all-round roof edge protection, three-point protective barInner tub dimensions: approx. 1.45 x 1.45 mHeight-adjustable runners (adjustment to the animal size )Dimensions 150 x 150 x 240 cm (WxDxH)When using feed that could attack the galvanizing (e.g. silage ), apply a protective coating (Siloack) in advance.

€1,395.00*
#FA121967
KERBL Stabilization aid for calf box modular

Stabilization aid for calf box modular

Galvanized, suitable for modular calf pens

From €17.95*
#FA129793
KERBL Stable bedding powder KerbaDry 25 kg

Stable bedding powder KerbaDry 25 kg

- Highly effective dry bedding powder for more dryness and better hygiene in stables, suitable for all animal species- reliably binds liquids and ammonia, ensures pH-neutral lying surfaces and quick drying- powder made from clinoptilolite of sedimentary origin: a special type of zeolite with particularly high adsorption capacity, approved as a feed additive in accordance with Regulation (EC) No. 651/2013.- 100 % organic- dust-reducedBag 25 kg

€27.95*

Content: 25 kg (€1.12 / 1 kg)

#FA129794
KERBL Stable cleaner 5 l

Stable cleaner 5 l

- liquid, alkaline intensive cleaning concentrate for stables, surfaces and transport and operating areas in the livestock sector- dissolves stubborn soiling such as faeces, urine, protein and grease with effective foam- biodegradable, fragrance- and dye-free, Gentle on alkali-compatible surfaces such as concrete, stainless steel, aluminum, glass, painted surfaces, plastic and rubber- Can be used with cold and warm water- Versatile use with foam gun, spray lance, high-pressure cleaner or spray arch- Dosage: 1-10 %- NSF certifiedCanister 5 liters

€49.95*

Content: 5 kg (€9.99 / 1 kg)

#121326
Stable disinfection Rhodasept

Stable disinfection Rhodasept

Contents: 1 L

Highly effective disinfectant for surfaces in livestock farming, veterinary practices, small animal stalls and cages as well as for use in disinfection tubs and mats. Can be applied with a cloth or sprayed. Effective against enveloped and non-enveloped viruses, mycoplasma, bacteria (including salmonella) and fungi. Reduced odor and formaldehyde-free! Application concentration 1-4%. Effective against the bird flu virus with just 1% application and 5 minutes exposure time!Use biocides carefully. Always read the label and product information before use!

€19.95*
Variants from €11.95*
#FA121327
Stable disinfection Rhodasept 10 l

Stable disinfection Rhodasept 10 l

Highly effective disinfectant for surfaces in livestock farming, veterinary practices, small animal stalls and cages as well as for use in disinfection tubs and mats. Can be applied with a cloth or sprayed. Effective against enveloped and non-enveloped viruses, mycoplasma, bacteria (including salmonella) and fungi. Reduced odor and formaldehyde-free! Application concentration 1-4%. Canister 10 liters.Effective against the bird flu virus with just 1% application and 5 minutes exposure time!Use biocides carefully. Always read the label and product information before use!

€139.00*

Content: 10 l (€13.90 / 1 l)

#127845
KERBL Stackable food box

Stackable food box

Capacity (L): 60

​Stackable box for storing pet food, groceries or similar itemsMade from food-safe plastic. Perfect for stacking, as each box can hold a maximum load of 90 kg. Easy removal of contents by fixing the lid in position. Easy filling of the box as the lid can be opened completely and fixed in the open position using a special mechanism. The lid offers enough space to label the food box individually. The lid can be locked with a padlock. Sophisticated theft protection: the lid cannot be folded upwards from the rear when locked. With feed scoop holder on the side. Universal lid fits both sizes (40 and 60 Lite

€39.99*
Variants from €35.99*
#FA29638
Stainless steel basket rack

Stainless steel basket rack

Rack for straw, hay or feed. Made of stainless steel. Dimensions: 37 cm above, 13 cm below, height 50 cm. Suitable for standing up or hanging!

€49.95*
#FA125996
Stainless steel boot cleaner

Stainless steel boot cleaner

​1/2” water connection (ball valve with spout). Non-slip and non-slip, complete with 5 brushes and knock-off grid. Robust stainless steel design, effortless cleaning with water. Additional connection for supplying cleaning agent and disinfectant.

€199.00*
#FA127907
HIKO Stainless steel drench lance 1-Click

Stainless steel drench lance 1-Click

Suitable for drinking bottle 1-Click 3 liter Art. 127821. tube length approx. 40 cm

€49.95*
#FA111359
KERBL Stainless steel feeding bowl

Stainless steel feeding bowl

Universally applicable feeding bowl made of stainless steel. The material is particularly robust and hygienic and therefore ideal for use in stables. 30cm, contents 5.5l Alternatively, it is ideal as a wax bowl.

€19.95*
#FA131944
KERBL Stainless steel handcuff

Stainless steel handcuff

​Robust stainless steel striking bar, suitable for various animal sizes.When properly positioned, this striking bar prevents animals from striking.Smooth-running springs with a 9 mm pin and the 45° offset arrangement of the hole rows allow for ergonomic length adjustmentand prevent unintentional opening.Easier adjustment thanks to the larger pin.The long side (= bottom) is indicated by the black cap.

€26.95*
#FA98008
Stainless steel straw rack

Stainless steel straw rack

Made of stainless steel, with very small bar spacing for as little feed loss as possible. For mounting on the wall, very good quality and workmanship!Dimensions: H x W x D: 61.5 x 38.8 x 26.0 cmInside bar spacing: 18 mm

€84.95*
#133014
Stainless steel wire rope clamp

Stainless steel wire rope clamp

Ø rope (mm): 8

Stainless steel A4, similar to DIN 741, not suitable for lifting purposes

€2.95*
#15899
Stainless steel wire ropes

Stainless steel wire ropes

Ø rope (mm): 10

Top quality! Also for manure removal systems. Price per meter and including cutting service.

€7.99*
Variants from €5.99*
#FA98017
KERBL Stick thermometer for milk pot

Stick thermometer for milk pot

Suitable for the Milk Pot milk warmer, order no. 27042. Opening for the thermometer is in the lid of the Milk Pot.

€29.95*
#FA103669
Straw machine

Straw machine

Straw rack for species-appropriate pig farming, but also suitable for calves, goats or sheep! Thanks to the integrated tray in the lower part of the rack, less straw or hay ends up on the floor or in the floor gaps. Width: 57 cm at the bottom, 65 cm at the top. Height: 65cm. Contents: 60 l.

€159.00*
#FA100380
Straw rack, 1 m

Straw rack, 1 m

Rack for roughage, for sheep and goats, but also for calves or pigs. (W x D x H) 98 x 36 x 52 cm

€129.00*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#FA98482
KERBL Sucker �rubber� honey, 100 mm

Sucker �rubber� honey, 100 mm

With cross holes for calf drinking buckets.Installation tip:+ = correctx = incorrect

From €1.36*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.