Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#27368
iQparts Beaked shares DU 435 S Beaked shares DU 435 S
Version: right

New series from 1989 with 4 hole mounting.

€54.90*
#27370
iQparts Beaked shares DU 440 S Beaked shares DU 440 S
Version: right

New series from 1989 with 4 hole mounting.

€59.90*
Discount -30 %
#131884
Beam angle B 40 mm blue zinc plated 10pcs Beam angle B 40 mm blue zinc plated 10pcs
L (mm): 150 x 150

Robust beam angle with a material thickness of 5 mm for universal use. 

€29.95* €42.90* (30.19% saved)
Variants from €24.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA12768
ESM Beam blade ESM 321.0041 Beam blade ESM 321.0041

€10.39*
#FA12771
ESM Beam blade Hobby beam instead of 321.1221 Beam blade Hobby beam instead of 321.1221

€3.85*
#FA123329
Waldhausen Beam care intensive 59ml Beam care intensive 59ml

Extremely effective special lotion for long-term care of the hoof frog and hoof sole. ~Due to the horn-strengthening effect, the hoof horn becomes firm and clean again after just a few days. ~Smelly areas and muddy spots are regenerated and disappear . This creates natural protection against harmful influences such as moisture or irritating manure. Application: ~Brush hooves and frog grooves dry and clean before use. Then let 2-3 drops drip into the frog furrows without putting pressure on the bottle.Hold the hoof up for a moment so that the liquid can spread into deeper areas. You can tell from the color whether all the desired areas are wetted. Do not let it get on the skin.Then put the hoof down.Ensure good stable hygiene, which is the basis for maintaining the health of the hooves.

€19.99*

Content: 0.059 l (€338.81 / 1 l)

#FA130855
Husqvarna Beanie Coolmax Beanie Coolmax

​Cool black Husqvarna Xplorer Pioneer Saw beanie!Beanie with saw print. Made from breathable Coolmax® Air material.

€17.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA51914
Tecwerk Bearing and bushing glue 50 g Bearing and bushing glue 50 g

Fastens bearings, bushings and cylindrical parts in housings and on shafts.Optimizes power transmission, allows even stress distribution and prevents fretting corrosion and fretting corrosionGap bridging: 0.15mm

€16.90*

Content: 0.05 l (€338.00 / 1 l)

#FA131283
Suevia Bearing bush for Mod. 115 10 pcs. Bearing bush for Mod. 115 10 pcs.

​Suitable for Suevia Model 115Pack of 10Suevia original spare part number 102.0275

€7.95*

Content: 10 Stück (€0.80 / 1 Stück)

#FA52153
Bearing cap for six-disc bearing Bearing cap for six-disc bearing

€19.90*
#FA24726
bearing housing bearing housing

Suitable for Case and Steyr

€19.95*
#FA24722
bearing housing bearing housing

Suitable for Case and Steyr

€29.95*
#FA24764
bearing housing bearing housing

Suitable for Case, Steyr and New Holland

€14.50*

Average rating of 3.5 out of 5 stars

#FA7739
Bearing housing N78 suitable for mortar Bearing housing N78 suitable for mortar

The bearing housing N78 has an outside diameter of 77mm. The inner diameter is 62mm so that the deep groove ball bearing 6206 (Faie No. 16741) can be mounted.

€45.00*
#FA24777
Bearing housing, front/rear window Bearing housing, front/rear window

Suitable for Case, Steyr and New Holland

€24.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#6571
Bearing ring Walterscheid Bearing ring Walterscheid
D1 (mm): 23,9 Protection size: SC05

For converting from ball to plain bearings. The bearing ring is pushed onto the profile shaft and welded to the fork.

€25.50*
#FA128900
Lister Bearing screw ST7 Bearing screw ST7

​Brass bearing screw, compatible with Lister ST7 bite watererLister original spare part number 09-0105003 (No. 3 on the spare parts diagram)

€1.95*
#FA117930
ESM Bearing shaft with right-hand thread M56x2mm, 300.0700 Bearing shaft with right-hand thread M56x2mm, 300.0700

Bearing shaft with right-hand thread M56x2mm for the horizontal swing mower drive from Busatis and ESM. Suitable for double knife mowers with mechanical or hydraulic drive.

€315.00*
Discount -33 %
#FA130396
Bed Bug Stop Power Spray 500 ml Bed Bug Stop Power Spray 500 ml

​Effectively and safely rid your home of bedbugs. Shake well before use, spray the affected areas from a distance of 30 cm, ventilate rooms and textiles well for 2 - 3 hours after spraying. Also effective against house dust mites. After spraying, the cockroach spray remains effective for 4-6 weeks. Spray bottle 500 ml.Use biocidal products with care. Always read the label and product information before use. BauA-Reg. No.: N-115087.

€12.00* €17.95* (33.15% saved)
#FA119446
KERBL Bed connector for 119413 Bed connector for 119413

Bed connector 2.5 m long suitable for the SnailStop electric snail fence

€16.99*
Discount -12 %
#128211
Bed linen football Bed linen football
Color: schwarz/ weiß mit Foto 3D/ beiderseits gleiches Bild Material: Renforce BW Size (cm): 65/100 + 160/210 Standard size for: Schweiz

The breathable HERDING Young Collection bed linen made from 100% cotton is the ideal gift for young and old. Whether for boys, girls or adults, the reversible bed linen with its great design is a real eye-catcher for every bedroom. Certified according to STANDARD 100 by OEKO-TEX, the duvet cover has been tested for harmful substances and is skin-friendly. With the strong colors, the highest quality of material processing and a smooth-running quality zipper, you can enjoy the bed linen set for a long time.Sports fans, animal lovers and children with different hobbies and preferences will find what they are looking for in our Young Collection. Take a look through our diverse range and be inspired by colorful, exciting, cute and, above all, detailed motifs. There is something for everyone here!

€34.99* €39.90* (12.31% saved)
Discount -28 %
#128249
Bed linen horse Bed linen horse
Color: Foto Pferd/ hellblau Material: Renforce BW Shutter: Reißverschluss Size (cm): 65/100 + 160/210 Standard size for: Schweiz

The breathable HERDING Young Collection bed linen made from 100% cotton is the ideal gift for young and old. Whether for boys, girls or adults, the reversible bed linen with its great design is a real eye-catcher for every bedroom. Certified according to STANDARD 100 by OEKO-TEX, the duvet cover has been tested for harmful substances and is skin-friendly. With the strong colors, the highest quality of material processing and a smooth-running quality zipper, you can enjoy the bed linen set for a long time.Sports fans, animal lovers and children with different hobbies and preferences will find what they are looking for in our Young Collection. Take a look through our diverse range and be inspired by colorful, exciting, cute and, above all, detailed motifs. There is something for everyone here!

€25.20* €34.99* (27.98% saved)
#108325
Bedding Farm Trac Bedding Farm Trac
Color: Traktor gemalt Material: Renforce BW Shutter: Reißverschluss Size (cm): 70/90 + 140/200 Standard size for: Österreich

Reversible bed linen in a great design! 100% cotton/Renforce with zipper, dimensions: 70 x 90 cm + 140 x 200 cm.

€34.99*
Variants from €24.99*
#131401
Bedding Smiley Music Bedding Smiley Music
Size (cm): 70/90 + 140/200 Standard size for: Österreich

Smiley Music bed linen – for true music fansThis bed linen brings good vibes and a musical feel to the bedroom. The cool smiley design with headphones makes it a highlight for children, teenagers and adults alike.The set consists of 1 duvet cover and 1 pillowcase, made from 100% cotton. The material is breathable, skin-friendly and certified according to STANDARD 100 by OEKO-TEX® – meaning it is free from harmful substances. Thanks to the bold colours and high-quality zip, the bed linen stays beautiful and practical for everyday use.Whether as a gift for young music fans or as a trendy style update for your own bedroom, Emotix bed linen ensures comfort, a cheerful atmosphere and sweet dreams.BrandEmotix is a unique lifestyle brand that builds on the global success of emoticons in social media. They playfully and visually embody emotions and inspire our diversity and creativity to create a special form of expression in the digital world.Material100% cottonCotton is a natural, soft fibre obtained from the seed hairs of the cotton plant. It is characterised by its breathability, skin-friendliness and durability, making it ideal for versatile and long-lasting textiles.QualityRenforcéRenforcé is a fine-threaded, densely woven and supple fabric that is particularly gentle on the skin. Thanks to its finely woven structure, Renforcé is particularly hard-wearing, durable and retains its shape and colour even after many washes. Renforcé bed linen is a popular choice for anyone looking for high-quality, durable bed linen for the whole year.Care instructions•  Washing: 60°C machine wash. (Symbol: tub with 60)•  Bleaching: Do not bleach. (Symbol: crossed-out triangle)• Drying: Tumble dry at low temperature. (Symbol: square with circle and dot)• Ironing: Iron at moderate heat. (Symbol: iron with two dots)• Dry cleaning: Do not dry clean. (Symbol: crossed-out circle)

€34.99*