Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA128476
Bee Escape 16 Ways Bee Escape 16 Ways

16-way bee escape made of plastic for removing the honey area without stings or bees.Colour may vary.

€3.95*
#FA111553
Bee Escape 8 Ways Bee Escape 8 Ways

8-way bee escape made of plastic for removing the honey area without stings or bees.Colour may vary.

€3.95*
#109407
Bee Feeder Bee Feeder
Contents: 0,8l

This feeder is perfect for feeding your bees liquid food. It has a capacity of 1.5 liters or 0.8 liters and is equipped with a climbing option for the bees. The two sides of the trough can be opened separately so that you do not come into contact with the bees when refilling the food.The feeding trough is made of high-quality plastic and is therefore very robust. It is the ideal tool for feeding your bees liquid food. It is easy to use and safe for bees and beekeepers. ~Capacity of 1.5 liters or 0.8 litersClimb option for beesSeparate openings on both sides RobustEasy to use Safe for bees and beekeepers

€4.95*
#FA112009
Bee Feeder 4l Bee Feeder 4l

The 4l feeding tub with climbing dome and lid is the perfect solution for feeding your bees. It is made of high-quality material and is easy to clean and fill. The climbing dome gives the bees easy access to the food and the lid protects the food from moisture and pests.The food tray has a size of 32.5 x 38.5 x 6.0 cm and holds 4 Liters of bee food.Advantages of the bee food container: High-quality workmanshipEasy to clean and close fillAscension dome allows the bees easy access to the foodLid protects the food from moisture and pests

€15.99*
#FA117793
Bee Feeder 4l with lid Bee Feeder 4l with lid

Feeding dish for bees with 4L capacityThis feeding trough is the perfect solution for feeding your bees with liquid bee food. It is made of high quality material and is easy to clean and fill. The lid with a climbing dome prevents the food from getting wet and the bees can easily reach the food. The slope in the middle of the bowl ensures that all bees get to the food and no food is left over.High-quality workmanshipEasy to clean and fillLid with climbing dome prevents leakageBees can easily pick up the foodDiameter with lid 36cm x height 10cmCapacity of 4LSlope in the middle of the bowlDepending on availability, the colors of the model may vary slightly!

€11.99*
#FA111563
Bee Feeder 6l Bee Feeder 6l

The 6 liter feeding tub with bell and lid is the perfect solution for feeding your bees. It is made of high-quality material and is easy to clean and fill. The bell prevents the food supplies from getting wet and the lid protects the food supplies from pests. The food tub has a size of 392 x 332 x 72 mm and holds 6 liters of liquid food.Advantages of the 6l food tub with bell and lid :Stable workmanshipEasy to clean and fillBell prevents the food supplies from getting wetLid protects food supplies from pests Large capacity

€19.99*
#133027
BEE HAPPY Socks BEE HAPPY Socks
Size (EU): 35 - 38

​These unique socks not only look great, but also offer everyday comfort. They will be perfect for warmer and cooler days and will lift the spirits of beekeepers looking forward to the new season of work on the hives.This is the perfect choice for any bee lover and also a great gift idea!     Comfortable and stylish—perfect for any occasion, they add a beekeeping accent to your everyday style.     Excellent as a gift—a great choice for beekeepers and all nature lovers.     Comfortable to wear—flexible but not compressive, with reinforced heel and toe areas for all-day comfort.

€8.99*

Average rating of 4.25 out of 5 stars

#23791
Jenzi Bee maggots preserved 25 pieces. Bee maggots preserved 25 pieces.
Color: rot

Bee maggots. Natural appearance and consistency thanks to special preservation. Just as catchy as live bee maggots! Supplied in a vacuum-sealed jar. Contents: 25 pieces. If unopened it will last for at least 2 years, if opened it will last for around 6-8 weeks.

€9.99*
#FA116851
Bee protection gaiter Bee protection gaiter

Gaiter made of 100% cotton for sealing shoes to protect against bee stings. Color may vary from picture (brown/beige/white possible)

€10.99*
Bio geeignet
#FA116220
Bee welfare 1000g* Bee welfare 1000g*

Dany's bee welfare powder and solution for producing a dispersion (39.4 mg/ml) for use in the beehive.For the treatment of varroosis in honey bees.Usable for brood-free colonies, in the non-breeding period for brood chicks and for winter treatmentContraindications: none.Waiting time (honey): zero days.Contents:1000ml bottle with 750g oxalic acid dihydrate solutiontwo bags each with 125g sucrose powder Preparation of the dispersion:Complete the contents of the bags Pour into the bottle with the solution. The solution in the bottle should be 30 35 C warm. Close the bottle tightly and shake until the powder has dissolved. Drizzle the finished dispersion into the honeycomb alleys using a gooseneck attachment (available separately) or a syringe.Active ingredients and other ingredients:1 ml mixed dispersion for use in the beehive contains:Oxalic acid dihydrate 39 .4 mg (corresponding to 28.1 mg oxalic acid)Colorless, transparent to slightly cloudy dispersion.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use. Protective clothing is strongly recommended!

€48.49*
#FA133031
Bee Wooden Pendant Bee Wooden Pendant

​This cheerful bee is the perfect decoration for a child's room, nursery, or beehive corner. Made of wood and hung on a spring, it swings gently with every movement, bringing smiles and curiosity to even the youngest children.Product features:    Material: natural wood, painted with safe colors    Mechanism: spring for gentle swinging    Pattern: cute bee with a broad smile and colorful wings    Purpose: decoration to hang from the ceiling, on a lamp, or in a window

€8.99*
#65304
Beech incense flour, 15 kg Beech incense flour, 15 kg
Size: 2000 x 16000 Version: 6,0 - 12,0 mm

Finest beech smoking flour, 15 kg bag.For larger quantities of 4 pieces or more, please call us as higher shipping costs (forwarding) may apply due to the weight!!!

€19.99*

Content: 15 kg (€1.33 / 1 kg)

#FA26369
Zenker Beech rolling pin Beech rolling pin

Dimensions: 6x43.5 cm

€6.99*
#FA108269
Beech wood pasta dryer Beech wood pasta dryer

The beech wood pasta dryer is an essential kitchen utensil for anyone who likes to make their own pasta. With this high-quality pasta stand, you can gently and efficiently dry your freshly made pasta before cooking it.The pasta dryer is made of untreated beech wood. The pasta stand has a compact size and fits easily on your work surface. After use, you can remove the feet and store the dryer to save space.The 8 removable arms offer enough space to distribute your pasta evenly. This will prevent the pasta from sticking or clumping together. No matter whether tagliatelle, fettuccine or other types you can let your homemade pasta dry perfectly here.

€29.99*

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#219
KERBL Beech wood tar liquid Beech wood tar liquid
Contents: 5 kg

Thick, high-quality beech wood tar. Tried and tested product for hoof and claw care~ Suitable as an attractant for wild boar and red deer

€27.95*

Content: 5 kg (€5.59 / 1 kg)

Variants from €7.95*
#131352
Beechwood tar animal repellent Beechwood tar animal repellent
Weight (kg): 3

​Pure beech tar! Attracts wild boar and red deer over long distances, very easy to apply thanks to its viscous consistency, excellent for baiting trees and feeding stations, unique attractant that draws in game, top quality made from beech wood tar boiled twice – no additives or pheromones.

€16.95*

Content: 3 kg (€5.65 / 1 kg)

#FA100873
Beef lung, 690 g Beef lung, 690 g

Soft, light dog chew made from dried beef lung. Ideal for older dogs or puppies who cannot bite so hard.Analysis:78.2% crude protein9.2% crude fat4 .9% moisture5.11% raw ash1.46% raw fiberContents:690 g

€16.95*

Content: 0.69 kg (€24.57 / 1 kg)

#FA100872
Beef scalp, 690 g Beef scalp, 690 g

Hard and durable dog chew made from dried beef scalp. Dental care and chewing fun in one. The perfect change for your four-legged friend.Analysis:82% crude protein11% crude fat4.5% moisture2.5% Raw ashContents:690 g

€18.50*

Content: 0.69 kg (€26.81 / 1 kg)

#FA119283
Almi Beef soup clear 250g Beef soup clear 250g

Fertigmischung für intensive Fleischbrühe. Inhalt 250 g. Zugabeempfehlung 20-25 g / 1.000 ml Wasser.

€5.95*

Content: 0.5 kg (€11.90 / 1 kg)

#FA120226
Beehive small mould Beehive small mould

Silicone wax mold for beeswax candles.Motif: beehiveHeight: 45mmAmount of wax required: 30gRecommended Wick strength: 4

€19.95*
Discount -35 %
#116868
Beekeeper and work trousers Beekeeper and work trousers
Size (INT): XL

Beekeeper trousers or work trousers made of 100% cotton. Rubber bundles guarantee a good fit and prevent bees from entering.Easy to clean as they are machine washable.

€25.95* €39.95* (35.04% saved)
#FA116357
Beekeeper hat children bees Beekeeper hat children bees

Beekeeper hat for children made of cotton ~

€15.99*
#FA116724
Beekeeper hat poppies Beekeeper hat poppies

Stylish beekeeper hat made of cotton with protective net and poppy motif.

€24.99*
#FA116723
Beekeeper hat with arm loops Beekeeper hat with arm loops

Cotton beekeeper hat with protective net and arm loops.

€23.99*