Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tractor parts


Skip product gallery

Our offer

#21294
Compact multi-grab shovel with EURO holder Compact multi-grab shovel with EURO holder

The compact multi-grab shovel for universal use is suitable for loading loose or bulky goods such as manure or shrub cuttings. The screwed side panels prevent load losses. The compact multi-grab bucket is available for tractors, farm loaders and wheel loaders with a Euro mount. Thanks to the high opening width, the edge of the bucket can be moved towards a wall when the gripper is open. Total height 645 mm, blade plate 6 mm thick, including side plates, plug BG3, double scraper edge 500HB

€2,249.00*
Discount -24 %
#FA117928
Complete rear crank bearing housing, 281.0090 Complete rear crank bearing housing, 281.0090

Rear crank bearing housing for driving the bedknife on Busatis and ESM double knife mowers.

€179.00* €235.00* (23.83% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#2549
Cooking tines without a share Cooking tines without a share

Tine material 25x8.

€8.79*
Discount -13 %
#FA54554
Crowd loose Crowd loose

Working width 105 mm, suitable for Regent chipper.

€3.49* €3.99* (12.53% saved)
Discount -40 %
#FA63556
Double beam blade 2-hole Double beam blade 2-hole

98x74x3 mm, hole spacing 51 mm

€2.39* €4.00* (40.25% saved)
Discount -5 %
#FA2521
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Agritec, Berti, Breviglieri, MEAAT, Mthing, Oehler, Vigolo, Vogel and Noot, AP-00891

€19.90* €20.90* (4.78% saved)
Discount -10 %
#FA2531
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Becchio &~ Mandrile, Desvoys, Kuhn, Kverneland, Maletti, MEAAT, Nobili, Omarv, Perugini, Rinieri, Vogel and Noot, Zappator

€17.90* €19.90* (10.05% saved)
#72983
Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet

AI3070 with two wide-angle flat jets, therefore very suitable for lower spray heights for better use of the droplet energy during deposition.30 jet forward in the direction of travel optimizes penetration in the upper leaf and ear area on the front sides, 70 jet towards the rear covers rear target areas.Drop sizes like short AIXR TeeJet and therefore the perfect compromise between loss reduction and degree of coverage. Large, round, free cross-sections for liquid and air increase operational safety and wear.Plastic designInjector can be removed if necessary.Automatic alignment with Quick TeeJet cap and seal Order No. 72989 Pressure range 1.5 - 6 bar, optimal 2 - 5 bar.Typical applications: Ear treatmentsother fungicides and insecticides in grain, leafy crops and special crops, potato cultivationHerbicides, especially for grasses and rough fields .

€13.90*
Discount -31 %
#47888
Interchangeable tip S1W Interchangeable tip S1W

€15.90* €23.00* (30.87% saved)
Discount -38 %
#FA58056
Knife for WELGER RP200 Knife for WELGER RP200

long cutting edge

€29.00* €47.00* (38.3% saved)

All Products

#FA49081
SAUGUT Gear oil GearLS SAE80W/90 canister 20l Gear oil GearLS SAE80W/90 canister 20l

Special gear oil for axles with and without limited slip differentials in cars, commercial vehicles, work machines and agricultural equipment. (Please note manufacturer's instructions!)

€169.90*

Content: 20 l (€8.50 / 1 l)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA47664
Gear oil SEA90, GL 5 Gear oil SEA90, GL 5

1 liter (for spur gears)

€15.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA21819
Hella Glass base lamp, 10 pieces Glass base lamp, 10 pieces

12V 1.2W, socket W2x4.6d

€4.35*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#FA69416
Hella Glass base lamp, 10 pieces Glass base lamp, 10 pieces

12V, 5W socket W2, 1x9.5d

€4.35*
#FA97945
Glow monitor universal Glow monitor universal

Bore diameter: 26mm

€59.95*
#FA24544
Glow plug 1/2 Glow plug 1/2

Screw-in thread: 1/2 inch

€26.90*
#FA24543
Glow plug, M14 x 1.25 Glow plug, M14 x 1.25

Screw-in thread: M14x1.25

€45.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA24534
Glow plug, M18 x 1.5 Glow plug, M18 x 1.5

Screw-in thread: M18x1.5

€49.95*
#FA97940
Glow resistance complete. to Steyr Glow resistance complete. to Steyr

Screw spacing of mounting holes: 66 mm

€52.50*
#FA97943
Glow resistor at the front Steyr Glow resistor at the front Steyr

Suitable for Steyr T180 (Short Schnauzer)

€24.95*
#FA24531
Glow spiral Glow spiral

Suitable for Steyr

€14.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA14321
Pressol Grease cartridge screwable 500 g Grease cartridge screwable 500 g

For clean and efficient work. Ideal for agriculture, as well as for rolling and plain bearing lubrication under high loads. Oxidation-resistant, water-resistant, good anti-corrosion properties.

From €8.95*

Content: 0.5 kg (€17.90 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA75064
SAUGUT Grease cartridges 400 cc, 24 pieces Grease cartridges 400 cc, 24 pieces

high flexing stability, water resistance, good corrosion behavioroxidation-resistant~ for the lubrication of plain and rolling bearings in machines, apparatus and vehicles~

€87.90*

Content: 9.6 kg (€9.16 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

#FA1147
Tecwerk Grease spray, 400ml Grease spray, 400ml

Light-colored, highly adhesive, silicone-free, non-toxic special grease in a quickly evaporating solvent Additives to improve the anti-corrosion properties and anti-aging properties are only contained in very small amounts Particularly smooth, non-dripping lubricating grease Temperature-resistant from -20 C to +140 C Spray behavior : selective jet for targeted application of the desired grease thickness, grease does not run away and can be layered up as desired for the lubrication and maintenance of slide rails, bearings, rollers and hinges in industrial plants, the food and beverage industry and agriculture, etc.

From €5.56*

Content: 0.4 l (€13.90 / 1 l)

#FA101812
Green symbol for marker light Green symbol for marker light

Color. green

€2.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA21745
Green symbol for switch Green symbol for switch

Color green

€1.99*
#48401
Ground strap with clamp Ground strap with clamp
Length (mm): 500 Version: 50 mm²

€32.90*
Variants from €20.85*
#FA130302
Gummiunterlage Steyr 3 Loch Gummiunterlage Steyr 3 Loch

Abmessungen: 63x46mm, 3 Schraublöcher

€7.95*
#FA130301
Gummiunterlage Steyr Jubiläumserie Gummiunterlage Steyr Jubiläumserie

Gumbiunterlage für 2 Kammerleuchte links und rechts,Abmessungen: 93x42 mm

€6.95*

Average rating of 4.25 out of 5 stars

#FA854
H3 work lights H3 work lights

12V, 55W, very handy, robust design, shock-resistant housing, 360 swivel, excellent light intensity, with switch and mounting bracket, glass lensWxHxD: 144x192x115mm, (without lamp)

€18.95*
#FA46453
H3 work lights H3 work lights

Robust work light with double reflector, H3.2x12 V/55 W, impact-resistant plastic housing, glass lens, attachment with Omega bracket, including H3 bulbs.

€22.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA40219
H3 work lights in a double pack H3 work lights in a double pack

For universal use, large-area, far-reaching illumination, glass lens! Vertically swiveling, (without lamp) WxHxD: 155x90x85mm, 12 V/55 W, H3

€59.95*
#FA59873
H4 bulb H4 bulb

12V, 50W, PGJ-13

€4.99*
#FA115418
Hahnkegel Dieselhahn zu Steyr T80 Hahnkegel Dieselhahn zu Steyr T80

Hahnkegel Dieselhahn zu Steyr: T80, T84, T86, T180 teilweisePos.Nr 8

€49.90*

Unser Produktleiter

Werner Meixner 

Werner has been with FAIE since 1994. He is our expert for agricultural machinery. If you are ever looking for advice in these areas, you are always in good hands with him.

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.