Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Products

#FA122437
Apifonda bee feed dough 1kg Apifonda bee feed dough 1kg

APIfonda is a ~ready-to-use ~bee food made from sugar paste, which mainly consists of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially ~practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 1kg portion pack

€2.79*
#FA121735
Apifonda bee feed dough 2,5kg Apifonda bee feed dough 2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, The bee food dough Apifonda 2.5kg consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin syrup film. This means that they can be easily removed by the bees and absorbed directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Especially practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food. 2.5kg portion pack

€6.29*

Content: 2.5 kg (€2.52 / 1 kg)

#FA121734
Apifonda bee feed dough 5x2,5kg Apifonda bee feed dough 5x2,5kg

APIfonda is a ready-to-use bee food made from sugar paste, which consists mainly of sucrose.The bee food dough contains microfine crystals, each of which is surrounded by a thin film of syrup. This means that they can be easily removed by the bees and taken up directly through the throat.Suitable for stimulus feeding, gap feeding and early winter feeding.Particularly practical use. The ready-to-use feed dough is simply placed on the beehive. No additional feeding dishes are necessary as with liquid food.12.5kg box (5 x 2.5kg single pack)If you purchase more than 4 pieces, please inquire about freight costs separately.

€27.99*

Content: 12.5 kg (€2.24 / 1 kg)

#FA112011
Apisoda 1.1kg Apisoda 1.1kg

APISODA is a fine crystal soda that can be used for cleaning, disease prevention and care. It is permitted in beekeeping and food establishments.

€8.99*
#FA99346
Appearance left Steyr Appearance left Steyr

Version: Left

€62.95*
#FA98089
Hendi Apple corer Apple corer

With this practical utensil you can easily core apples and remove the annoying core. In addition to apples, the HENDI apple corer is also suitable for other types of fruit with a similar diameter.Dimensions: 215mmDiameter: 20mmMaterial: stainless steel Design with polypropylene handleDishwasher safe

€9.99*
#FA119796
Apple peeler with suction attachment Apple peeler with suction attachment

Completes 3 operations in one: peeling, de-seeding, cutting. Made primarily from powder-coated aluminum. Axle, blades and screws made of stainless steel. ~ Silicone suction cup for attachment to almost all smooth surfaces. Wooden crank. Weight approx. 500 g. 30x10x14cm.

€15.95*
#76990
KERBL Apple reward cube Apple reward cube
Contents: 3 kg

The healthy reward for your horse, made from first quality grain with a natural content of minerals and vitamins.

€13.99*

Content: 3 kg (€4.66 / 1 kg)

Variants from â‚¬4.99*
#FA135065
apple slicer apple slicer

This stainless steel apple slicer cuts apples into even wedges with a single press, removing the core at the same time. The wide handles are comfortable to grip and ensure a clean, even process when preparing fruit. Advantages & Features • Stainless steel blades divide the apple into even slices and remove the core in one step. • Wide handles ensure comfortable power transmission and safe handling. • Easy cleaning saves time and makes the apple slicer ready for use again quickly. Frequently Asked Questions What fruits is the apple slicer suitable for? It is suitable for apples and similarly sized, firm fruits. Does the core remain in the device? Yes, the core is cut out in the middle during slicing. Is the apple slicer easy to clean? Yes, the smooth surface is easy to clean.

€3.99*
#FA118075
Browin Applicator for sausage and meat net Applicator for sausage and meat net

THE ideal helper for getting sausage, meat and ham into the meat net. Tube 18 cm. Incl. fastening clamps (for table tops up to 50 mm) and sausage net 18 cm 3 m long!

€29.95*
#FA130265
Aqua Minimax water aerator Aqua Minimax water aerator

Aqua MINIMAX Water Aerator With its energy-efficient and powerful technology, the Aqua MINIMAX water aerator ensures reliable oxygenation in ponds and tanks with a water surface area of up to 50 m².  This compact surface aerator was specifically designed for continuous operation and stands out thanks to its robust, durable construction and continuously adjustable output. Weighing just 5 kg, the unit is easy to transport and versatile in use. The flow rate and energy consumption can be individually adjusted using the integrated speed control on the power plug.  For automated operation, a standard timer (not included) can be used. The Aqua MINIMAX comes ready to use, including a 10 m power cord and speed control plug. Advantages & Features • Energy-efficient surface aerator with continuously adjustable output for demand-based oxygen supply. • Robust construction for reliable continuous operation in ponds and water basins up to 50 m². • Ready for immediate use with a 10 m power cord, speed controller, and protective cage with 6 mm mesh openings. Technical Specifications Power consumption: 40 – 70 watts Power connection: 230 V / 50 Hz / single-phase Recommended pond size: up to 50 m² water surface area Discharge range: up to Ø 110 cm Screen basket opening: 6 × 20 mm Dimensions: 38 × 38 × 39 cm Weight: 5 kg FAQ What pond size is the Aqua MINIMAX suitable for? The surface aerator is recommended for ponds and water basins with a surface area of up to 50 m². Can the performance be adjusted? Yes, the speed—and thus the air flow rate and energy consumption—can be continuously adjusted using the built-in speed controller. Is the unit ready for immediate use? Yes, the Aqua MINIMAX comes ready to connect, including a 10 m power cord and speed controller plug.

€699.90*
#FA108943
Gardena AquaRoll L Easy metal hose trolley AquaRoll L Easy metal hose trolley

The GARDENA metal hose trolley AquaRoll L Easy Metal is particularly stable and robust and can withstand even the highest demands in the garden. It allows space-saving storage of the garden hose and is comfortable to use. The ergonomic metal crank with soft plastic components and the stable hose guide allow the hose to be rolled up reliably. No more falling over thanks to the fold-out base. Its special shape and the visible wheel stand also support the stability of the hose trolley. To save space, simply fold the base, push the handle down and quickly fold the crank. Max. Capacity: 100 m 13 mm (1/2"), 80 m 15 mm (5/8"), 50 m 19 mm (3/4")The stable metal drum with one-piece, robust drum discs , ensures particularly high resilience and stability.Reliable rolling up and space-saving storage thanks to a folding metal crank with soft plastic.The hose guide in the sturdy metal frame above the drum ensures that the hose is always rolled up in even layers without having to be guided by hand. Only the crank on the hose drum needs to be operated.The angled hose connection inside the drum means that the hose is not kinked. This means that maximum water flow is always guaranteed.The drip stop ensures that no water runs out after use or when transporting the hose trolley.Innovative frost resistance for long durability.

€154.90*
#FA108942
Gardena AquaRoll M Easy hose trolley AquaRoll M Easy hose trolley

The GARDENA hose trolley AquaRoll M Easy enables space-saving storage of the garden hose and is comfortable to use. The ergonomic crank with soft plastic components and the stable hose guide allow the hose to be rolled up reliably. No more falling over thanks to the fold-out base. To save space, simply fold the base, push the handle down and quickly fold the crank. Max. capacity: 60 m 13 mm (1/2"), 50 m 15 mm (5/8"), 35 m 19 mm (3/4").The drip stop ensures that after No water leaks during use or during transport of the hose trolley.The angled hose connection inside the drum means that the hose is not kinked. This means that maximum water flow is always guaranteed.Innovative frost resistance for long durability .

€99.95*
#132663
Arezzo black clogs Arezzo black clogs
Size (EU): 46

​Arezzo Clogs in Black – Comfort and Protection for Everyday WorkThe Arezzo clogs in black offer everything you need for a safe and comfortable workday.The upper, made of easy-care microfiber, is particularly durable, while the padded collar ensures a comfortable fit – even during extended wear.The breathable, antibacterial lining keeps your feet fresh and dry.The removable insole is anatomically shaped, antistatic, and washable up to 40°C – ideal for hygienically demanding environments.The composite toe cap provides additional safety, while the slip-resistant PU outsole offers a firm grip, even on smooth floors.It is antistatic and resistant to oil and acids – in accordance with EN ISO 20345 SB E A SRC.A removable elastic heel strap and a reflective strip on the upper provide flexibility and visibility.The 10.5 width guarantees ample room – even for wider feet.Sizes 38-48Standard EN ISO 20345 SB E A SRCArezzo – the reliable clog for work and everyday life.Microfiber upperPadded collarWashable up to 40°CAntistatic, anatomically shaped, removable insoleAntibacterial, breathable, durable liningReflective stripe on the upperComposite toe capRemovable elastic heel strapAntistatic, oil- and acid-resistant, slip-resistant PU outsole

€49.99*
#73629
Arizona Medium Gray PVC manure hose in whole rolls Arizona Medium Gray PVC manure hose in whole rolls
Bending radius (mm): 400 Length (m): 30 Operating pressure (bar): 3,0 Weight / m: 2,6 kg Ø inside (mm): 102 Ø outside (mm): 117

Suitable as a suction and pressure hose. Lightweight, highly flexible PVC hose with a shockproof spiral made of hard PVC and a smooth inner surface. The hose is primarily used as a liquid manure hose, wastewater drainage and in irrigation systems. Can be used in temperature ranges from -25C to +55C. Vacuum load up to 0.9bar.

€998.00*

Content: 30 m (€33.27 / 1 m)

Variants from â‚¬935.00*
#FA116850
Arm protection with elastic waistband Arm protection with elastic waistband

Arm protection made of 100% cotton to seal normal gloves to protect against bee stings. Colour may vary from the picture (brown/beige/white possible)

€8.99*
#FA125675
Armored tape 50 mm x 50 m Armored tape 50 mm x 50 m

​high-quality PE-coated industrial adhesive tape, coated with natural rubber adhesiveis characterized by its high initial tack - even at low temperaturesvery good adhesion on different surfacesexcellent unwinding propertiesRoll width 50 mmRoll length 50 mAreas of application:Claw care, repair, waterproof packaging, protection, covering, fixing, labeling, packaging, bundling

€13.50*

Content: 50 m (€0.27 / 1 m)

#FA28874
Armrest left for Grammer seat Armrest left for Grammer seat

Armrest 65 x 270 mmGrammer No: 1167905

€59.80*

Average rating of 5 out of 5 stars

#1233
Stapa Army lace-up boots Army lace-up boots
Size (EU): 42

Original army boots in quality that has been tried and tested for decades. Best fit, tested on ice, snow and scree, very durable, sure-footed, water-repellent. Ideal for use as work and forestry shoes. Size 39 - 47.

€189.90*
Variants from â‚¬119.90*
#FA133537
Artery clamp Artery clamp

Made of stainless steel, length 17 cm

€7.95*
#52419
Behr Artery clamp curved Artery clamp curved
Length (mm): 150

€6.99*
#FA33183
Articulated drawbar cylinder suitable for Mengele Articulated drawbar cylinder suitable for Mengele

Piston rod 90 mm, internal thread M36x4, bore bolt 30.2 mm, connection R1/2?IG.For subsequent installation or for cost-effective repairs. These articulated cylinders are installed using the spindle halves already present in the loading wagon.

€398.00*
#110364
Articulated drawbar cylinder suitable for P�ttinger/Landsberg Articulated drawbar cylinder suitable for P�ttinger/Landsberg
Version: right

For subsequent installation or for cost-effective repairs. These articulated cylinders are installed with the spindle halves already present in the loading wagon.Piston rod 60 mm, internal thread M24x3, bore bolt 25.25 mm, connection M14x1.5 ITPlease note when ordering the design of the cylinders in left and right!The photo shows an articulated drawbar cylinder on the left.

€339.00*
#FA99383
Articulation block Articulation block

Holder for top link (joint block)

€125.00*