Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#FA111490
Honeycomb lifter "Eco" Honeycomb lifter "Eco"

Frame puller made of chrome-plated steel

€9.99*
#FA119469
Honeycomb lifter for modified top beam 22mm Honeycomb lifter for modified top beam 22mm

High-quality honeycomb pliers made of stainless steel with side suspension and ergonomic handle shape. Ideal for use with spray treatments.Suitable for top supports up to 22mm thick.

€12.99*
#FA117588
Honeycomb sulfur stainless steel Honeycomb sulfur stainless steel

A burning pan for burning sulfur strips. Indispensable for wax moth treatment!A sulfur strip (trimmed to length if necessary) is hung inside the pan and lit so that it burns. Simply place the pan on the top bars of the combs to be treated, place an empty frame over it, and cover it. Sulfur kills only the moths, not their eggs. Therefore, the process must be repeated after 2 weeks. It is also recommended to place the sulfur container on a fireproof surface.Round stainless steel container with lidHeight: approx. 16 cmDiameter: approx. 7.5 cm

€9.99*
#FA121302
Ignition cube Ignition cube

Self-smoldering ignition material. Two treated plates approx. 12 x 9 x 1cm.Proven lighting aid for smokers and beekeepers' pipes. Simply break off a piece, light it and pour the smoking material over it.

€2.99*

Content: 0.1 kg (€29.90 / 1 kg)

Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)
#135232
Isolation Cage for 2 Frames Isolation Cage for 2 Frames
format: DHM

Metal cage for drug-free Varroa control in the summer.The comb pocket is made of galvanized round-bar mesh riveted to sheet metal side panels. The included lid simply snaps into place.Principle: The Varroa mite requires capped brood cells to reproduce. If the queen is confined to the isolation comb pocket, she can only lay eggs there. While the rest of the brood in the colony develops and is capped, nearly all reproductive mites migrate to the few open brood cells inside the pocket. By removing these “trap frames,” a large portion of the mite population is physically removed from the colony.GalvanizedEHM top bar length: 404 mmDHM top bar length: 394 mmZANDER (according to Dr. Liebig) top bar length: 476 mmMini Plus top bar length: 251 mmNote: We are currently unable to offer a compatible isolation comb pocket for the Austrian Zander hive size (top bar length: 457 mm)!

€29.90*
Variants from €24.90*
#133959
Juice bottles, 8 pieces, with swing-top closure Juice bottles, 8 pieces, with swing-top closure
Contents (L): 0,250

​Juice Bottles, Set of 8 with Swing Top ClosuresThese juice bottles are ideal for your yard or home.You will receive 8 sturdy glass bottles with practical swing top closures.The closure is airtight and reliably protects the contents from air.This keeps your juice fresh for longer.The bottles are perfect for homemade apple juice, cider, or syrup.They are also well-suited for milk or water.The clear glass allows you to see the contents and fill level at a glance.They are easy to use. Open the swing top, fill, close – done.No screwing required. This saves time in your daily routine.After use, you can easily clean and reuse the bottles.After harvesting, you can fill them with freshly pressed apple juice.The bottles are easy to store and transport.

€16.99*
Discount -18 %
#FA116521
Keep bees healthy Keep bees healthy

It is always important to take new contexts and changing environmental factors into account. Measures such as those to combat the Varroa mite are constantly being developed. Here you will learn how to manage your colonies well, avert dangers at an early stage and combat diseases efficiently. Dr. Wolfgang Ritter explains when biological and when conventional measures make sense. Proper prevention is just as important to him in order to maintain healthy colonies and residue-free honey.

€26.90* €32.90* (18.24% saved)
#FA66024
Keeping bees Keeping bees

This is how you become a successful beekeeper The most important basic knowledge Producing and marketing your own products Current findings in beekeeping This compact guide is available to help you successfully keep bees with valuable information about the breed, biology and needs of the bee. In addition, the bee year is clearly presented and you will receive tips on keeping bees healthy and the legal basis for keeping bees. The book is specially tailored to beginners to ensure the best possible introduction to this fascinating area.192 pages

€30.80*
#121709
Koralan hive protection paint 750ml Koralan hive protection paint 750ml
Color: rot

High-quality, opaque protective paint based on acrylate and water, silky gloss. Suitable for wood and Styropor (polystyrene) outdoors without ground contact. Guarantees perfect protection for bee boxes and hive parts from all weather influences.Odorless after drying, moisture-regulating, elastic and UV-protectiveApplication quantity with two work steps: 1 liter for approx. 6 mMeets the requirements of DIN EN 71-3 "Safety of toys"On Bee compatibility tested!ADDITIONAL HAZARD STATEMENTSEUH208      Contains 1,2-benzisothiazolin-3-one, 2-methyl-1,2-benzothiazol-3(2H)-one, a mixture of 5-chloro-2-methyl-2H-isothiazol-3-one and 2-methyl-2H-isothiazol-3-one (3:1), octhilinone (ISO). May cause allergic reactions.EUH211      Warning! Spraying may produce hazardous respirable droplets. Do not inhale aerosol or mist.

€27.99*

Content: 0.75 l (€37.32 / 1 l)

Variants from €27.00*
#FA118510
Label set 'Preserving' 30 pieces. Label set 'Preserving' 30 pieces.

Round and square labels, self-adhesive. 6 stickers per sheet. Round sticker 4cm, square sticker: approx. 5x4cm.

€2.99*
#FA127329
Labeling master Labeling master

A tool that significantly simplifies the application of labels. The advantage is the practical operation and easy cleaning of the device. It consists of a tray for the liquid and an insertable roller with a working width of 12.5 cm. Pull labels over the roller to moisten.Simple - quick - clean!Moisten the label, stick it on and you're done!

€19.99*
#FA116911
Lactic acid 15% 1l* Lactic acid 15% 1l*

Lactic acid solution 15% 1 liter. Protective clothing is strongly recommended.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€11.99*
#111573
Leather beekeeping glove Leather beekeeping glove
Size (INT): M

Beekeeping gloves made of leather with cotton cuff

€14.49*
#118515
Lid Bag of 10 Made with love Lid Bag of 10 Made with love
Ø (mm): 66

​These lids in practical bags of 10 are the ideal addition to homemade delicacies! Each lid is lovingly printed with the words “Made with love” - perfect for adding a personal touch to jams, chutneys or sauces. The lids fit on standard preserving jars and ensure a secure seal that keeps the contents fresh. Whether for your own stock or as a gift - these lids are a charming way to show that your creations are made with heart.

€4.99*
#FA118513
Lid �82mm bag of 10 checked decor Lid �82mm bag of 10 checked decor

€4.99*
NEW
#FA135351
Lid for round 4-liter food bowl, crystal clear Lid for round 4-liter food bowl, crystal clear

Transparent lid compatible with the 4-liter round food bowl, order no. 117793 Diameter: 36 cm Height (including the recess for the climbing dome): approx. 3.5 cm

€3.79*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA111999
Liebig dispenser Liebig dispenser

The scope of delivery of the Liebig evaporator includes:1 bottle (capacity approx. 250 ml; height: approx. 112 mm)1 drip insert4 perforated wick papers1 base plate The installation height is approx. 120 mm. The application should be carried out 3-5 days after the honey harvest. The second treatment should be carried out in September during 6-14 days after feeding. The size of the wicking paper can be adjusted according to the daily temperature and the hive system and placed on the base plate. It is best to fill the bottle in advance in a suitable place with the amount of formic acid required depending on the type of hive and time of application. The grid shelves should be closed during use and the flight holes should be completely open.Take great care when using formic acid! Always wear protective clothing (safety goggles, acid-proof gloves, long-sleeved cotton clothing)!

€8.49*
#FA124804
linseed oil varnish 1l linseed oil varnish 1l

Linseed oil varnish is a double boiled linseed oil. It is obtained from linseed and is a purely natural product.Linseed oil has been proven as a natural wood protector for centuries.Linseed oil varnish is ideal for the organic and non-toxic treatment of wood indoors and outdoors low weather exposure. It penetrates deep into the untreated wood. A wafer-thin, water-repellent and moisture-regulating film forms on the surface.The natural character of the wood is retained. Linseed oil varnish shows a slight burning effect even without the addition of dyes, making the treated wood appear slightly darker.Also suitable for the treatment of plaster, masonry and glazed clinker surfaces as well as for the production of oil paints. Shake well before use!Flammable!

€14.99*
#111953
Low-residue middle walls EHM 2kg Low-residue middle walls EHM 2kg
Version: Vollzarge Width (mm): 195

Middle walls certified residue-free according to EU organic regulation.Jumbo standard size: 290 mm x 345 mm, approx. 8 pcs/kg, approx. 8006 cells per center panelStandard size full frame: 195 mm x 345 mm, approx. 12 pcs/kg, approx. 5292 cells per center panelStandard size flat frame: 135 mm x 345 mm, approx. 18 pcs/kg, approx. 3664 cells per center panel

€62.99*

Content: 2 kg (€31.50 / 1 kg)

#111950
Low-residue middle walls Zander 2kg Low-residue middle walls Zander 2kg
Version: Vollzarge Width (mm): 195

Middle walls certified residue-free according to EU organic regulation.Zander: 195 mm x 390 mm, approx. 11 pieces/kg, approx. 5982 cells per middle wallZander flat frame: 135 mm x 390 mm, approx. 16 pieces. /kg, approx. 4142 cells per central wallZander Jumbo: 290 mm x 390 mm, approx. 7 pieces/kg, approx. 9050 cells per central wall

€62.99*

Content: 2 kg (€31.50 / 1 kg)

#FA135362
Magic Highland Cow Towel Magic Highland Cow Towel

The Magic Highland Cow Towel made of 100% cotton measures approx. 30 × 30 cm when unfolded and transforms from a compact shape into a full-sized towel when it comes into contact with water. Its space-saving format makes it ideal for travelling, trips or as a small gift. Simply place it in water and watch the towel unfold. The four assorted Highland Cow designs add extra fun for children and adults. The design cannot be selected. Benefits & Functions • Magic unfolding effect: The compact towel unfolds when it comes into contact with water. • Space-saving format: Compact when folded and practical for travelling and on the go. • 100% cotton: Pleasant and absorbent material for practical use as a towel. Frequently Asked Questions How does the magic towel work? The compact towel is placed in water, where it unfolds into a full-sized towel. What size is the towel? The towel measures approx. 30 × 30 cm when unfolded. Can the design be selected? The towel is available in four assorted designs. The design cannot be selected and is supplied at random.

€2.49*
#FA130632
Magic towel farm animals Magic towel farm animals

​Ideal for on the go, when travelling or as a small gift. Simply place in water and watch the towel unfold – perfect for children and adults. Assorted set of 6, designs not selectable. Material: 100% cotton. Dimensions: 30 x 30 cm.The magic towel surprises with its special function!  Assorted set of 6, motifs not freely selectable.Folded compactly, it unfolds into a full-sized towel when it comes into contact with water. Ideal for on the go, when travelling or as a small gift. Simply place it in water and watch the towel unfold – perfect for children and adults. Material: 100% cotton Dimensions: 30 x 30 cmAdvantages:Compact and space-savingUnfolds on contact with waterPractical for on the go

€2.49*
#FA124157
Mating box beekeeping Mating box beekeeping

Mating box made of hard foam with three plastic frames, two side panels and a top support. There is an extra space for the food dough, which can be separated off with a barrier.Ideal for occupancy areasstackablepull-out base element with recessed gripsthree frameseach with a ventilation, barrier and entrance grille external dimensions 24 x 15cm, 17cm high

€24.95*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.