Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#FA131091
Glass packaging S / 350 - 500 ml Glass packaging S / 350 - 500 ml

​Practical, very sturdy gift packaging with visible outer corrugation and handle.Material: CardboardUsable height: 135 mmBase: 90 x 90 mmHoneycomb window: 60 x 68 mmShipping unit: 1 piece

€2.20*
#FA131342
Groove and wire cleaner Groove and wire cleaner

​When melting down frames, wax and propolis often remain stuck in the grooves on the top and bottom bars and on the wire. The groove and wire cleaner allows for thorough, effortless removal of all residues and contributes to the longevity of your frames.The tool is made of high-quality stainless steel and has a robust blade that loosens stubborn residues. The handle, made of plastic, is ergonomically designed, non-slip, and therefore very comfortable to hold.Manufactured in Germany from the highest quality materials, for perfect cleaning.Note: The cleaner works especially well in cold temperatures, when the wax is more brittle and easier to remove.

€9.95*
#FA111678
Groove cleaner Groove cleaner

Groove cleaner made of stainless steel with ergonomic wooden handle.Handle length wood: approx. 12cmTool length stainless steel: 20cmBlade width: approx. 1.2cm

€12.49*
#FA73032
Birchmeier Hand sprayer 360� special Hand sprayer 360� special

Universal hand sprayer with high-quality special seals, therefore also suitable for mineral oil-based solvents (formace oil, car cleaner, etc.) and multifunctional oils (WD-40, Caramba, etc.). ~Can be used in all positions thanks to the 360 spray technology.Ideally also suitable in beekeeping for spraying honeycombs with Oxuvar 5.7%.

€17.95*
#FA109361
Harvest aid Cornuta Harvest aid Cornuta

Your tool for harvesting cocoons! The harvesting aid for Cornuta is a stainless steel comb with which you can easily and gently harvest the cocoons from the nesting plates.

€1.00*
#111783
Hive protection glaze 750ml div. colors Hive protection glaze 750ml div. colors
Version: Tanne

This natural oil wood stain from Natural is made from pure natural oils such as tung oil, linseed oil and castor oil mixed with natural resins. This means that it does not use any synthetic chemicals and only raw materials from nature remain in the wood, which makes this wood stain particularly bee-friendly.The natural oils penetrate deep into the wood, fill the wood fibers and harden in the wood. This gives your hives a weatherproof protective film on the surface. Finely grated pigments provide active UV protection against graying. The water vapor permeability of the wood is maintained, which prevents condensation damage in the wood.The glaze is easy to paint and aftercare is possible without sanding.Suitable for all types of woodRevives the natural wood grainDrying time 12-24 hoursOdorless after drying, moisture-regulating, elastic and UV-protectingApplication quantity for one work step undiluted: 1 liter for 12-15 mFor outdoor areas with new wood, 2 work steps are recommendedDoes not contain any agents against blue stainMeets the requirements of DIN EN 71-3

€29.99*

Content: 0.75 l (€39.99 / 1 l)

Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
#FA131084
Honey dispenser pump with TO66 & TO82 lids Honey dispenser pump with TO66 & TO82 lids

This dispenser is specially designed for liquid honey. It makes sticky spoons and honey jars a thing of the past!The plastic honey dispenser has a pump with a screw-on metal lid. It is the ideal tool for dispensing honey precisely and is a must-have for every kitchen. Thanks to the pump, the honey does not drip and stays exactly where it belongs. The dispenser can be easily screwed onto classic honey jars. The suction tube can be adjusted to the height of the jar so that it always ends about 1 cm above the bottom. This makes it easy to dispense honey into a cup of tea or coffee or onto bread and wafers. Also ideal for honey tastings.You will receive a five-piece set: dispenser press with screw-on pump, an extension, and two lids in different sizes (Ø66 and Ø82 cm).Please note: The lid designs cannot be chosen and are selected at random!

€6.99*
#133579
Honey filling pot Honey filling pot
Contents: 35 L (50kg)

​High-quality honey filling hobock made entirely of stainless steel with 4 clamp fasteners and silicone sealing ring.A special feature of this design is that the seal is not permanently integrated into the lid or container. This is a much more hygienic solution as it can be easily removed for cleaning. The container has a folded base with two firmly welded handles for safe carrying.With stainless steel pinch valve: screwed on

€169.90*
Variants from â‚¬159.90*
#111739
Honey filling pot 20/30/50kg Honey filling pot 20/30/50kg
Contents: 30 kg

Honey filling pot with stainless steel pinch tap including lid with seal.

€169.00*
Variants from â‚¬159.00*
#FA111564
Honey filling pot 25l Honey filling pot 25l

Honey filling hob with squeeze tap made of food-safe plastic (PP) with a capacity of 25L.

€25.99*
#117281
Honey filling pot with clamp closure Honey filling pot with clamp closure
Contents: 50 kg Height (mm): 550 Ø: 300

Stainless Steel Honey Filling Bucket with Conical Bottom and Stainless Steel GateOur high-quality stainless steel honey filling bucket is the perfect tool for beekeepers. Featuring a durable stainless steel gate and a convenient conical bottom, it ensures easy and clean honey dispensing. The lid comes with a rubber seal and is securely fastened with 4 clips. Two sturdy metal handles make transportation easy. Ideal for professional honey processing in any beekeeping operation.

€149.90*
#FA131042
Honey filter cloth 75 x 75 cm Honey filter cloth 75 x 75 cm

Cheesecloth according to master beekeeper Schundau.Finest sieve fabric made of 100% Polyester. Honey should be pre-sieved and very liquid so that the cloth does not clog too quickly. Not suitable for tumble drying; air dry only.Care instructions:Hand wash at max. 30°C recommended.

€3.49*
#FA130440
Honey harvesting set for beginners with manual 4 comb extractor Honey harvesting set for beginners with manual 4 comb extractor

​Complete starter set for honey harvesting. Contains everything you need for harvesting and spinning, including a storage bucket.Especially at the beginning of beekeeping, you can quickly lose track of what you really need to get started. Our personally compiled beekeeping sets are perfect for a successful introduction to beekeeping and the world of beekeeping.This starter set contains the most important basic equipment for a successful honey harvest. It consists of five essential beekeeping items and offers a complete solution for hobby beekeepers to extract, filter and bottle honey professionally. It enables beginners to carry out the most important steps of honey harvesting easily and efficiently. With this starter set, you have everything you need to immerse yourself in the world of beekeeping and harvest your own honey.18 liter hobbock made of food-safe plastic (PP)Uncapping utensils made entirely of stainless steel suitable for 2 peopleUncapping fork with curved stainless steel prongs and plastic handleManual 60 cm tangential extractor (see item 117118)Double sieve stainless steel, frame can be extended to 40 cmThere is a transportation charge for this set!

€519.00*
#112126
Honey jar Austrian Beekeepers Association with honeycomb lid 20 pieces Honey jar Austrian Beekeepers Association with honeycomb lid 20 pieces
Contents: 1 kg

Original Austrian Beekeepers Association honey jars with honeycomb lids in a practical pack of 20.

€29.99*

Content: 20 Stück (€1.50 / 1 Stück)

Variants from â‚¬25.99*
#116918
Honey labels �IB 100 pieces. Honey labels �IB 100 pieces.
Model: 250g

Pack of 100 honey labels Austrian Beekeepers Association for jars with a content of 250g, 500g or 1000g.

€6.69*

Content: 100 Stück (€0.07 / 1 Stück)

#FA126856
Honey Labels Roll with 100 Pieces Honey Labels Roll with 100 Pieces

Give your honey jars that special touch with our high-quality, self-adhesive honey labels on a roll.These high-gloss labels offer a practical and elegant solution for labeling your products. The designated stamping area provides space for custom details such as variety, harvest date, or information about the beekeeper. Easily writable with waterproof permanent markers. Stamp ink must be suitable for lacquered high-gloss surfaces!The labels come on a roll of 100 pieces—ideal for small and large beekeeping operations.Specifications:Self-adhesive and easy to applyRoll of 100 labels, each 165 mm wide and 29 mm highStamping area (17 x 41 mm) for custom labelingNo specifications provided

€8.99*
#FA112035
Honey refractometer Honey refractometer

Refractometer for determining the water content in honey at 20C.The scale shows the following values:Water content of 12 - 27%Brix of 58 - 90Be from 38 - 43

€64.99*
#FA124733
Honey stirrer for 40kg (33l), hobbock attachable Honey stirrer for 40kg (33l), hobbock attachable

Honey stirrer for attaching to plastic buckets with wide stainless steel stirrer plus timer. The stable round bucket has a height of 37cm with an outer diameter of 37.5cm at the top.Power supply 230VStainless steel agitator blade                                            Width 29.5cm                                            Height: 34cmRound bucket 31,5 litersTimer

€699.90*
#FA121193
Honey stirring rod "M14 Honey stirring rod "M14

Honey stirring rod made of stainless steel, welded on both sides, with two fixed and counter-rotating deburred stirring blades. The round blades are additionally protected by stainless steel rings and the end of the stirring rod is rounded to prevent abrasion of the container.M14 thread for strong hand mixers.Blade Ø: 100mmRound bar Ø: 12mm

€59.99*
#132769
Honey storage container for 35kg/50kg Honey storage container for 35kg/50kg
Contents: 35 L (50kg)

High-quality stainless steel storage container with 4 clamps and silicone sealing ring.A special feature of this design is that the seal is not permanently integrated into the lid or container. This is a much more hygienic solution as it can be easily removed for cleaning. The container has a folded base with two firmly welded handles for safe carrying.

€119.90*
Variants from â‚¬107.90*
#114871
Honeycomb frame Honeycomb frame
Piece: 4 suitable for: Zander Flachzarge

Frames for the production of comb honey. For honey in its most original form with excellent taste. Made from 6 mm thick lime woodNo cutting out of the combs, therefore less honey leakageSimply slide into the frame, no extra fastening necessaryNote: Never hang 2 frames with honeycomb honey frames next to each other in the hive. Always hang alternately with removed honeycombs. This prevents wild building across the frames.

€3.99*

Content: 4 Stück (€1.00 / 1 Stück)

#FA111677
honeycomb lifter honeycomb lifter

Stainless steel honeycomb lifter with ergonomic wooden handle.

€6.99*
#FA119468
Honeycomb lifter Honeycomb lifter

High-quality honeycomb pliers made of stainless steel with side suspension and ergonomic handle shape. Ideal for use in spray treatments.Suitable for top straps up to 12mm thick.

€11.99*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.