Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#133957
Multi-size juice bottle (4-pack) with screw-on lid, silver Multi-size juice bottle (4-pack) with screw-on lid, silver
Contents (ml): 1000

​Want to bottle your juices cleanly and safely?With the 4-piece "Multi" juice bottle set with silver screw-on lids, you're perfectly equipped.The bottles are ideal for homemade apple, elderberry, or berry juice.They're also great for storing syrups, smoothies, or infused drinks.The screw-on lid seals securely and keeps the contents fresh.You can press your own juice and bottle and store it directly.Perfect for the refrigerator or pantry. The bottles are also practical for on the go.The simple design with a silver lid complements any kitchen.The bottles are sturdy, easy to clean, and reusable.A great solution for anyone who wants to make their own drinks and store them in style.Contents:4 bottles

€9.99*
Variants from â‚¬7.99*
#FA115079
Multibox - bee transport Multibox - bee transport

With the Multibox, swarms of bees can be transported and sent easily and safely. The included drinking bottle ensures that the swarm is supplied with food. This means that longer transports are also possible. Includes a carrying handle and 4 spacers to securely connect several boxes together and ensure enough distance for good ventilation.Dimensions: 25 x 25 x 25 cm

€30.99*
#FA115354
Nassenheider Professional Double Pack Nassenheider Professional Double Pack

Professional long-term formic acid evaporator to effectively combat varroa (Varroa destructor).Treatment from above in empty or feeding frames.Packaging unit: 2 pieces of evaporator including U-wick small, medium and large with 2 pieces of fleece cloths.< br>Thanks to the patented evaporation principle with two wicks (paper and fleece), the Nassenheider Professional ensures an almost constant volume flow of formic acid throughout the entire treatment period of 10 to 14 days. The horizontal wick lies in the base pan, which protects the young brood from the gases directly under the evaporator. In addition, the base tray protects the bees from liquid acid should something go wrong.The slow evaporation during the treatment period protects the life of the queen very effectively. ~A bottle with a scale acts as a tank.< /strong>The tank capacity is 290ml - so it has enough volume to treat even large colonies with formic acid without having to keep refilling.< b>Low total height of 70mm - so it can be placed in an upturned lining frame or in an empty frame.Base tray: approx. 225mm x 360mm (= minimum size of the frame inside)

€24.99*
#FA123924
NICOT - base, 10 pcs. NICOT - base, 10 pcs.

The brown bases are simply attached to the wood in an empty frame. The NICOT queen bowl holder is placed on it.Pack of 10

€3.15*

Content: 10 Stück (€0.32 / 1 Stück)

#FA123927
NICOT - queen cell, 10 pcs. NICOT - queen cell, 10 pcs.

Bowls are made of transparent plastic. Suitable for the yellow NICOT queen bowl holder.Pack of 10

€1.75*

Content: 10 Stück (€0.18 / 1 Stück)

#FA123925
NICOT - Royal cell holder yellow, 10 pcs. NICOT - Royal cell holder yellow, 10 pcs.

Serves to hold the queen bowl. ~Pack of 10

€3.15*

Content: 10 Stück (€0.32 / 1 Stück)

#FA123929
NICOT - Slip cage white 10 pcs. NICOT - Slip cage white 10 pcs.

Serves as protection for the newly hatching queen and is placed over NICOT queen cup holder.Pack of 10

€4.00*

Content: 10 Stück (€0.40 / 1 Stück)

#FA111530
Nylon pointed sieve Nylon pointed sieve

Conical, very fine sieve made of nylon with a mesh size of 0.095mm. 35cm

€8.99*
#FA120399
OAXLIKA START Oxalic Acid Evaporator OAXLIKA START Oxalic Acid Evaporator

This oxalic acid vaporizer is ideal for hobby beekeepers or those who only have a few hives to treat.It is suitable for treating Varroa mites and is used in breeding colonies in November and December. The treatment time is 3 minutes per hive.The bowl can be immersed in water to accelerate cooling.Made in Italy< /u>

€129.90*
Bio geeignet
#111948
Organic middle walls EHM 2kg Organic middle walls EHM 2kg
Version: Flachzarge Width (mm): 135

Organic certified middle walls made of pure beeswax.Jumbo standard size: 290 mm x 345 mm, approx. 8 pcs/kg, approx. 8006 cells per center panelStandard size full frame: 195 mm x 345 mm, approx. 12 pcs/kg, approx. 5292 cells per center panelStandard size flat frame: 135 mm x 345 mm, approx. 18 pcs/kg, approx. 3664 cells per center panel

€79.99*

Content: 2 kg (€40.00 / 1 kg)

Bio geeignet
#111943
Organic middle walls zander 2kg Organic middle walls zander 2kg
Version: Jumbo Width (mm): 290

Organic certified middle walls made of pure beeswax.Zander: 195 mm x 390 mm, approx. 11 pieces/kg, approx. 5982 cells per middle wallZander flat frame: 135 mm x 390 mm, approx. 16 pieces/kg , approx. 4142 cells per central wallZander Jumbo: 290 mm x 390 mm, approx. 7 pieces/kg, approx. 9050 cells per central wall

€79.99*

Content: 2 kg (€40.00 / 1 kg)

#FA29569
Our first bees Our first bees

Do you dream of having your own, naturally kept bee colony in your garden and your own honey? Do you also want to help the bees because you care about nature and healthy food? But how to start and do everything right? In this book you will find out who will help you, which type of beekeeping suits you and how you can get a swarm or colony to start with. It shows the course of the bee year, how you can tell whether your bees are doing well, what activities are necessary month after month to properly look after the colony and keep it healthy. Just get started! Hobby beekeeping will stimulate and inspire you. You'll definitely get excited!

€10.30*
#FA116910
Oxalic acid powder 1kg* Oxalic acid powder 1kg*

Suitable for use for cleaning and disinfection purposes. Protective clothing is strongly recommended.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€18.99*
#FA116909
Oxalic acid solution 3.5% 1l* Oxalic acid solution 3.5% 1l*

Oxalic acid solution 3.5% 1 liter, contains sugar. Protective clothing is strongly recommended.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€13.49*
#FA113039
Oxalic acid tablets 100g* Oxalic acid tablets 100g*

Oxalic acid in tablet form with a tablet weight of approx. 1.1g. Suitable for bleaching wax.Protective clothing is strongly recommended.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€24.99*

Content: 0.1 kg (€249.90 / 1 kg)

#FA129373
Oxalic acid vaporizer 12V hobby range Oxalic acid vaporizer 12V hobby range

​Extremely affordable entry-level model for the hobby sector. Very simple design with slider to close the insertion opening. The oxalic acid vaporizer has a maximum working length of 36 cm. The container for the oxalic acid powder is 8 mm thick and measures 40 x 50 mm. Attach the slider with the supplied clamp so that the cup reaches approximately to the middle of the bag.Can be used with a 12V battery, for example a car battery.Total length: approx. 520 mmCup recess: 6.7 mmDiameter of the cup: 35.7 mmSlider with foam: 203 x 20 x 8.5 mmPay attention to your safety! Appliance gets hot very quickly, oxalic acid vapor is harmful to health!

€68.99*
#FA127409
Oxalic acid vaporizer attachment for hot air dryer Oxalic acid vaporizer attachment for hot air dryer

​With the help of this attachment, oxalic acid (powder or tablets) can be vaporized very easily and introduced into the bee colony. The oxalic acid vaporizer attachment is specially designed for use with Einhell cordless hot air guns.Perfect for mobile beekeeping. Oxalic acid treatment without mains connection or battery, the charged hot air gun provides sufficient energy and offers a particularly efficient and gentle steam treatment for bee colonies. Approximately 30 seconds per colony can be assumed as a guide value for one treatment. The steam is blown in through the entrance hole or through an appropriate hole in the beehive. To be used in broodless colonies (winter treatment) as well as for swarms and artificial swarms.Hot air dryer and battery are not included!This vaporizer attachment is suitable for the following cordless hot air guns:- Einhell TE-HA 18 Li- Makita DHG181ZK- Dewalt DCE530- Milwaukee M18 BHGDiameter of attachment approx. 34.6 mmMaterial stainless steelTranslated with DeepL.com (free version)

€119.90*
#FA120398
OXALIKA PREMIUM Oxalic Acid Evaporator OXALIKA PREMIUM Oxalic Acid Evaporator

High-quality oxalic acid vaporizer with temperature control for the treatment of bee colonies against the Varroa mite.This sublimator is the only one of its kind that has an integrated heating cup temperature control. The temperature is self-regulating at 200C during sublimation.Thanks to the temperature control ~  ~  ~- You achieve better evaporation of the oxalic acid at the lowest possible temperature, without running the risk of the oxalic acid losing its effectiveness as it dissociates at higher temperatures. ~  ~  ~- Time saving as the battery does not have to be disconnected and the sublimator does not need to be cooled down between two treatments.Duration of treatment:40 seconds to sublimate 1 gram of oxalic acid1 minute 30 seconds to 2 Grams of oxalic acid to sublimatePower supply properties: 12 volts - 130 watts (Battery not included).Included are 2 measuring spoons ~  ~ ~Shell with solid handle + 3m cable ~ ~ ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~ ~The oxalic acid is added to the tray, which is inserted into the flight opening. As the shell heats up, the oxalic acid evaporates. This creates a mist in the hive that covers the bees and all surfaces with a thin layer of oxalic acid crystals. These small crystals are well tolerated by bees, but have a deadly effect on the Varroa mite.Made in Italy

€219.90*
#120403
OXALIKA PRO-EASY diffuser tube long OXALIKA PRO-EASY diffuser tube long
Length (cm): 6,5 Version: mittel

Diffusion tube in different lengths suitable for the PRO-EASY oxalic acid evaporator.Made in Italy

€25.99*
#120400
OXALIKA PRO-EASY oxalic acid evaporator, short tube OXALIKA PRO-EASY oxalic acid evaporator, short tube
Voltage (V): 12

The Oxalika Pro Easy oxalic acid vaporizer is suitable for professional use to treat beehives against the Varroa mite.Available in: 12 volts and 230 voltsInsulated aluminum kettle< /li>Very robust and reliable construction Included: 2 measuring spoons and 3 caps The insulated aluminum bowl makes the device insensitive to low ambient temperatures and wind and contributes to Battery saving.An even temperature distribution without the formation of "hot spots" and "cold spots" leads to short sublimation times.10 seconds for 1g of oxalic acid25 seconds for 2g of oxalic acidThe diffusion tube supplied as standard is 3 cm long. It is interchangeable and can be converted to a longer model (6.5cm or 11cm). This means that the PRO EASY oxalic acid evaporator can also be used for treatment with hive systems of different sizes.Made in Italy

€449.90*
Bio geeignet
#FA114234
Oxuvar 275g* Oxuvar 275g*

Oxalic acid solution sufficient for 5 - 10 colonies (summer treatment - spraying) and for 10 - 15 colonies (winter treatment - drizzling). Protective clothing is strongly recommended. *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use. Protective clothing is strongly recommended!

€14.99*

Content: 0.275 kg (€54.51 / 1 kg)

#FA129836
Oxymel Natural remedy and tonic Oxymel Natural remedy and tonic

Find out everything about Oxymel. Book with 160 pages.Much earlier than the famous apple cider vinegar cure, Oxymel vitalized the health of our ancestors as a medicine and elixir of life. Ancient sources already report on the amazing healing powers of sour honey, which was recommended for respiratory diseases and to strengthen Greek athletes, among other things. It was also valued in the Middle Ages. In China it is considered a remedy, and in Russia it is a popular morning drink after getting up.Even today, the medicine made from honey and vinegar has outstanding health potential.The honey-vinegar drink, to which different medicinal herbs can be added as required, is a healthy alternative to alcoholic tinctures. It is used as a remedy and tonic for numerous ailments, but is also an excellent prophylactic against many illnesses.Areas of application for Oxymel:Strengthening the immune systemStrengthening the digestive systemStrengthening the cardiovascular systemStrengthening the nervesGeneral strengthening and supplying the body with vital nutrients

€15.50*
#FA111554
Plastic Bee Pollen Trap Plastic Bee Pollen Trap

Pollen trap for hanging at the front made of plastic with a fold-up pollen comb. The collected pollen can be easily removed using a pull-out drawer.LxWxH: 39x14x9cm

€16.99*
#114047
Plastic entrance hole slider Plastic entrance hole slider
Model: grün

Plastic ventilation slider available in 5 different colors, consisting of 3 parts.3 parts: 1x center section (432 x 50 mm), 2x side guidesTotal length with guides: approx. 454 mmSimply trim to the desired length!

€1.99*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.