Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#133638
Filling stand for honey containers Filling stand for honey containers
geeignet für: 35kg Behälter

A stand made entirely of stainless steel, designed specifically for Caadex honey containers.Height approx. 23 cm

€33.95*
#FA129351
Fine sieve stainless steel with holder Fine sieve stainless steel with holder

​Fine stainless steel honey strainer with three holders, ideal for placing on round containers. Can be used up to a container diameter of approx. 40 cm.Mesh size: 0.7 mmSieve without holder: Ø 23 cmHanging bracket: approx. 11 cm

€13.99*
#FA115357
Fleece cloth for Nassenheider Professional Fleece cloth for Nassenheider Professional

Replacement fleece cloth for Nassenheider ProfessionalMaterial: special fleece Dimensions: approx. 210 mm x 340 mm

€1.19*
#FA128455
Floor I Styrofoam mini Plus Floor I Styrofoam mini Plus

​Part of the Mini Plus polystyrene series. Perfect for rearing offspring and queens.Lightweight, insulating material (EPS)Very weather-resistant and durableNot coated, whiteDimensions: 300 x 300 x 75mmWith feeding chamber and small ventilation grille (aluminum)Tip: An additional protective treatment with suitable paint or hive paint ensures durability!

€9.59*
#FA128454
Floor II Styrofoam mini Plus Floor II Styrofoam mini Plus

​Part of the Mini Plus polystyrene series. Perfect for rearing offspring and queens.Lightweight, insulating material (EPS)Very weather-resistant and durableNot coated, whiteDimensions: 300 x 300 x 75mmWith continuous ventilation grille (aluminum)Tip: An additional protective treatment with suitable paint or hive paint ensures durability!

€9.59*
#FA124965
Flower strip sign Flower strip sign

​Aluminum composite panel with the dimensions 21 x 34cmThis sign draws attention to flower strips, flower meadows, (wild) fruit hedges or other colorful flowering areas and at the same time raise awareness of the issues of insect mortality and biodiversity.

€17.95*
#FA111746
Formic acid 60% 1l* Formic acid 60% 1l*

Suitable for use for cleaning and disinfection purposes. Protective clothing is strongly recommended. *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

From €9.49*
#FA111747
Formic acid 75% 1l* Formic acid 75% 1l*

Suitable for use for cleaning and disinfection purposes. Protective clothing is strongly recommended. *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use.

€9.99*
#FA129468
Formic acid evaporator flat with turntable Formic acid evaporator flat with turntable

​Dispenser with storage block for approx. 130 ml formic acid. The evaporation rate can be adjusted using a dial. Place the evaporator with the opening facing downwards over the brood nest. To counteract possible cementing by propolis, it is recommended that the evaporator is also placed on thin wooden strips.W x B x H: 25.5 x 26.9 x 1.6 cm(Not the original FAM dispenser from Andermatt!)

€9.99*
#FA129466
Formic acid evaporator, plate with sliding function Formic acid evaporator, plate with sliding function

Dispenser with storage block. The evaporation rate can be adjusted.

€9.99*
#FA129470
Formic acid evaporator, round, small Formic acid evaporator, round, small

​Flat, round formic acid dispenser for Varroa treatment of bee colonies.Suitable for all hive types. Treatment possible at the top or bottom of the hive tower. Easy and safe to fill, preferably using a dosing syringe. Evaporation dose can be regulated via a dial depending on colony strength and temperature.Height approx. 2.8 cmDiameter 11.6 cmTake great care when using formic acid! Always wear protective clothing (safety goggles, acid-proof gloves, long-sleeved cotton clothing)!

€4.99*
Bio geeignet
#FA114233
Formivar 60% formic acid* Formivar 60% formic acid*

Formic acid 60% for Varroa treatment at high temperatures, 1 liter.*Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use. Protective clothing is strongly recommended!

€16.49*
Bio geeignet
#FA114232
Formivar 85% formic acid* Formivar 85% formic acid*

Formic acid 85% for Varroa treatment at low temperatures of 14-20C, 1 liter. *Use biocidal products carefully! Always read the label and product information before use. Protective clothing is strongly recommended!

€19.99*
#FA109393
Frame Dadant leaf brood chamber Frame Dadant leaf brood chamber

Frame with straight sides for Dadant leaf brood chamber measuring 470 x 435 x 300mm.A wider top support ensures better stability.Top support thickness is 20mm, the ears are offset to 10mm. In addition, the carrier is slotted in the middle on the underside with a groove width of 4mm and a depth of approx. 3mm.10 piecesmodified top carrierStrip thickness 10mmpunched &~ wired Please note: as wood is a natural material, there may be slight dimensional deviations!

€19.99*

Content: 10 Stück (€2.00 / 1 Stück)

#FA109394
Frame Dadant leaf brood chamber Hoffmann Frame Dadant leaf brood chamber Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for Dadant leaf brood chamber measuring 470 x 435 x 300mm.A wider top carrier ensures better stability.Top carrier thickness is 20mm, the ears are offset to 10mm. In addition, the carrier is slotted in the middle on the underside with a groove width of 4mm and a depth of approx. 3mm.10 piecesmodified top carrierStrip thickness 10mmpunched &~ wiredPlease note: as wood is a natural material, there may be slight dimensional deviations!

€20.99*

Content: 10 Stück (€2.10 / 1 Stück)

#FA109395
Frame Dadant leaf honey room Frame Dadant leaf honey room

Frame with straight sides for Dadant sheet honey room measuring 470x435x159mm.10 piecesperforated &~ wired

€19.99*

Content: 10 Stück (€2.00 / 1 Stück)

#FA109396
Frame Dadant Leaf Honey Room Hoffmann Frame Dadant Leaf Honey Room Hoffmann

Frame with Hoffmann pages for Dadant sheet honey room with dimensions 470x435x159mm.10 piecespunched &~ wired

€20.99*

Content: 10 Stück (€2.10 / 1 Stück)

#FA111596
Frame DNM full frame Frame DNM full frame

Frames with straight sides for German standard size full frames measuring 394x370x223mm.10 piecesperforated &~ wired

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA111597
Frame DNM full frame Hoffmann Frame DNM full frame Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for German standard size full frames with the dimensions 394x370x223mm.10 piecesperforated &~ wired

€16.99*

Content: 10 Stück (€1.70 / 1 Stück)

#FA109384
Frame EHM flat frame Frame EHM flat frame

Frames with straight sides for standard flat frames measuring 400x370x159mm.10 piecesperforated &~ wired

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA109385
Frame EHM flat frame Hoffmann Frame EHM flat frame Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for standard flat frames measuring 400x370x159mm.10 piecesperforated &~ wired

€16.99*

Content: 10 Stück (€1.70 / 1 Stück)

#FA109380
Frame EHM full frame Frame EHM full frame

Frames with straight sides for standard size full frames measuring 400x370x223mm. 10 piecesperforated &~ wired

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA109381
Frame EHM full frame Hoffmann Frame EHM full frame Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for standard size full frames measuring 400x370x223mm.10 piecesperforated &~ wired

€16.99*

Content: 10 Stück (€1.70 / 1 Stück)

#FA109390
Frame EHM Jumbo Hoffmann Frame EHM Jumbo Hoffmann

Frame modified, with Hoffmann sides for standard jumbo frames measuring 400 x 370 x 326mm.A wider top beam ensures better stability.Top beam thickness is 20mm, the ears are offset to 10mm. In addition, the carrier is slotted in the middle on the underside with a groove width of 4mm and a depth of approx. 3mm.10 piecesmodified top carrierStrip thickness 10mmpunched &~ wiredPlease note: as wood is a natural material, there may be slight dimensional deviations!

€20.99*

Content: 10 Stück (€2.10 / 1 Stück)

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.