Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Beekeeping

Unser Produktleiter

Franz Neuhofer

Franz ist seit 1988 bei der FAIE und ist somit ein Urgestein in Sachen Michlwirtschaft. Mit seiner jahrzehntelangen Erfahrung kann er dich besterns beraten.


Skip product gallery

Our offer

Discount -16 %
#FA103661
Beeswax can be used in many ways Beeswax can be used in many ways

Beeswax is an extremely valuable raw material that can be used in a variety of ways. In combination with berry wax, carnauba wax or soy wax, the positive active ingredients of the waxes are combined, but they differ in their consistency, so that firmer or softer products are created depending on the mixing ratio. All of these waxes are an important raw material for countless cosmetic care products that can be made at home, such as: B. Lip care and lipsticks, perfume in solid form, beard wax, hair wax, massage bars, various balms, creams and ointments as well as facial toner. Even pouring soaps can be easily refined with beeswax. Dogs, four-legged friends who are plagued by salt and grit in winter, can also use beeswax to create a paw balm that protects and cares for their paws at the same time. There are also countless ways to use beeswax as a versatile helper in the household. The home-made furniture polish protects and cares for all wooden furniture in the house, there are ideas for fine leather care and shoe polish for various leather products and your favorite shoes, fireplace and grill lighters make it easier to light the oven and grill, and homemade room scenters or scented tarts bring your favorite scent in living space. Beeswax is even used in a variety of ways in handicrafts and creative design, not only in making and pouring candles, but also in the production of wax crayons.More than 40 recipes for natural cosmetics and household products made from natural ingredients, plus craft ideas! 80 pages.

€16.90* €20.00* (15.5% saved)
Discount -40 %
#FA133026
Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml Children's cup Teddy Bear Fairies 330ml

Cette charmante tasse est la compagne idéale pour les boissons du matin et le thé du soir des enfants. Conçue pour les plus jeunes, elle séduit par son motif coloré représentant un joli ours avec du miel dans un style féerique. Caractéristiques du produit :     Motif : Ours Fée — graphismes colorés et sympathiques pour les enfants     Matériau : céramique, adaptée aux plus jeunes     Contenance : idéale pour le lait, le cacao ou le thé avec du miel     Utilisation : pour les enfants d'âge préscolaire et scolaire     Une excellente idée cadeau pour les petits amateurs d'abeilles

€2.99* €4.99* (40.08% saved)
Discount -18 %
#FA122932
Close to nature and suitable for everyday beekeeping Close to nature and suitable for everyday beekeeping

?Keeping bees with heart and mind, a book to help you slow down when beekeeping ~The first years of beekeeping are behind you, but you're not really happy? Sugar water as winter food goes against your grain? ~The bees react to your review with a bad mood? ~There is another way! Close to nature and suitable for everyday use!!!Design your beekeeping to be bee-friendly and close to nature and let the ideas floating around in your head run wild. There are many options and alternatives that can be wonderfully integrated into your everyday bee life! Appropriate hives, precise observation of entrance holes and waste diagnosis save the hive from having to be opened unnecessarily. Get involved with your bees, boldly go new ways and stay relaxed - your bees will thank you. 140 color photos. 192 pages. ~

€16.90* €20.60* (17.96% saved)
Discount -30 %
#FA129379
Complete breeding set Complete breeding set

​Many beekeepers are reluctant to use the relarving method. Working with the breeding cassette simplifies this method considerably. The queen is locked into the cassette and lays her eggs directly into the cups attached to the back of the honeycomb grid. This means that the larvae are in the queen cell right from the start and can be easily transferred.Not the original Nicot! REPLICAThe bases, queen cup holders, and hatching cages included in the set are not compatible with the supplementary items we offer. Please always order the base (Item No. 123924), queen cup holder (Item No. 123925), and hatching cage (Item No. 123929) together as an extension for the breeding frames!Application:Remove the barrier grid and protective plate and fit the breeding cassette in an empty frame.Place the queen cups in the designated places.Close the protective plate and hang it in the hive for 2 days without the barrier grid. Tip: Grease the plastic box with wax to make it more attractive to the bees.After the bees have familiarized themselves with the 'foreign body', the barrier is attached and the queen is added through the entrance hole.After a further 2 days, the cups are usually pinned and can be transferred to the prepared breeding frame and then hung in suitable care colonies.Contents:1x breeding boxApprox. 100x queen cups10x bases10x queen cup holder10x hatching cage

€39.98* €56.99* (29.85% saved)
Discount -17 %
#FA130514
Copper contact paste 5g Copper contact paste 5g

Improves electrical conductivity. Best used on copper-colored contact points; always apply a thin layer to prevent short circuits!It optimizes current flow directly at the mechanical connection points by smoothing out microscopic irregularities in the metal, reducing contact resistance, and reliably preventing corrosion in humid environments.Ideal for use in the Dampfmeister when replacing the heating coil.

€4.99* €5.99* (16.69% saved)
Discount -15 %
#120231
Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l Cream honey stirrer with heating 230V 70kg/50l

Stirring device for the production of cream honey with squeeze tap, stirring insert and container made of stainless steel and heating jacket for defrosting.Controlled via an automatic control.Stirring should take place in cycles, stirring several times a day for 10-15 minutes.  ~The honey is mixed several times throughout the entire process. ~Depending on the type of honey, it can take from several days to a few weeks to achieve the perfect cream honey.< p style="box-sizing: border-box~ margin-top: 0px~ margin-bottom: 0.8rem~ color: rgb(119, 119, 119)~ font-family: Muli, sans-serif~ font-size: 13px~">Mixing time adjustable from 5-15 minWaiting time adjustable from 45 480 minTotal time adjustable from 1-99 hHour counterThe speed control is adjustable via the control panel Pinch tap: 6/4? stainless steel Stirring insert and container made of stainless steel Heated jacket 30 C - 55C Operating voltage 230 V ~ Speed control using a frequency converter / max. 36 rpm Flat gear motor incl. automatic control

€1,999.00* €2,345.00* (14.75% saved)
Discount -5 %
#FA128087
ECO 100l steam wax melter without steam generator ECO 100l steam wax melter without steam generator

Aus rostfreiem Stahl.Behältervolumen innen ca. 100 Liter- Außenmaße: ø 52 cm, Höhe 63 cmBestehend aus:- Dampfwachsschmelzer aus Edelstahl mit Deckel- Inklusive Siebeinsatz mit Edelstahlgriff- Tropfschale aus KunststoffOhne Dampfgenerator!

€369.90* €389.90* (5.13% saved)
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
Discount -6 %
#FA121196
Hive stand Hive stand

​Easy to set up, therefore ideally suited as a walking trestle, but also as a fixed set-up.Uneven terrain can be levelled out quickly and easily with the height-adjustable legs.The slanted arrangement makes them self-locking. So when they are loaded with weight (prey), the legs lock themselves.The hot-dip galvanised finish makes them perfect for any outdoor use.The number of hives that can be carried depends on the dimensions of the wooden beams (not included). From 5 hives upwards, it is recommended to attach an additional stand in the middle. The hive stand also has built-in, spring-loaded locking bolts. This means that it can be quickly converted into the transport position, for example, during a hike.Dimensions (with a wood thickness of 70x45mm):minimum height: 12cmmaximum height: 40cmdistance between the wooden beams (outer dimension): 42cmIncluded in delivery4 adjustable feet2 crossbars packed in a cardboard boxassembly and operating instructions

€99.99* €105.90* (5.58% saved)
Discount -23 %
#FA118203
Insect hotel idea book Insect hotel idea book

Building insect hotels is not difficult, but will they be populated? The expert Melanie von Orlow knows exactly what the heart of Wildbiene &~ Co. sought after. From a hotel in a bucket (ready in an hour!) to a romantic hostel, you will find 30 projects for city balconies or terraces, for terraced houses or natural gardens. With clear step-by-step instructions, material checklists and precise dimensions for the components, you can get started straight away. 96 pages

€11.90* €15.40* (22.73% saved)

All Products

#FA119322
Frame holder universal Frame holder universal

The two-part frame holder made of stainless steel can be used universally for all hive sizes. It can be used for hive magazines with wood thicknesses up to 22mm.

€17.99*
#FA111681
Frame nails 1.2x30mm Frame nails 1.2x30mm

Frame nails made of steel measuring 1.2x30mm.Quantity: 200g

€3.99*

Content: 0.2 kg (€19.95 / 1 kg)

#FA128453
frame Styrofoam Mini Plus frame Styrofoam Mini Plus

​Part of the Mini Plus polystyrene series. Perfect for rearing offspring and queens.Lightweight, insulating material (EPS)Very weather-resistant and durableNot coated, whiteDimensions: 300 x 300 x 170mmSuitable for 6 Mini Plus frames (not included)Tip: An additional protective treatment with suitable paint or hive paint ensures longevity!

€10.99*
#129349
Frame wire stainless steel Frame wire stainless steel
Weight (g): 250

Stainless steel frame wire on a spool.Diameter: 0.55mm

€6.99*
#FA129432
Frame wire tensioner Frame wire tensioner

​Plastic wire tensioner for easy tensioning of frame wire.Color may vary.With spring and stainless steel wheels!

€7.99*
#FA129337
Frame wire tensioner with rubber grips Frame wire tensioner with rubber grips

​Handles are rubber-coated, making them very comfortable to work with.Color may vary

€11.95*
#FA109375
Frame ZA flat frame Frame ZA flat frame

Frames with straight sides for Zander flat frames measuring 457 x 420 x 159 mm.10 piecesperforated &~ wired

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA109376
Frame ZA flat frame Hoffmann Frame ZA flat frame Hoffmann

Frames with Hoffmann sides for Zander flat frames with the dimensions 457 x 420 x 159 mm.10 piecesperforated &~ wired

€16.99*

Content: 10 Stück (€1.70 / 1 Stück)

#FA109370
Frame ZA full frame Frame ZA full frame

Frames with straight sides for Zander full frames measuring 457 x 420 x 220 mm.10 piecesperforated &~ wired

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA109372
Frame ZA full frame Hoffmann Frame ZA full frame Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for Zander full frames measuring 457 x 420 x 220 mm.10 piecesperforated &~ wired

€16.99*

Content: 10 Stück (€1.70 / 1 Stück)

#FA109397
Frame ZA Jumbo Frame ZA Jumbo

Frames with straight sides for Zander Jumbo frames measuring 457 x 420 x 326 mm.A wider top beam ensures better stability.Top beam thickness is 20 mm, the ears are offset to 10 mm.10 piecesmodified top carrierstrip thickness 10 mmperforated &~ wired Please note: as wood is a natural material, there may be slight dimensional deviations!

€19.99*

Content: 10 Stück (€2.00 / 1 Stück)

#FA109398
Frame ZA Jumbo Hoffmann Frame ZA Jumbo Hoffmann

Frame with Hoffmann sides for Zander Jumbo frames with the dimensions 457 x 420 x 326 mm.A wider top support ensures better stability.Top support thickness is 20 mm, the ears are offset to 10mm. In addition, the carrier is slotted in the middle on the underside with a groove width of 4 mm and a depth of approx. 3 mm.10 piecesmodified top carrierStrip thickness 10 mmpunched & wiredPlease note: as wood is a natural material, there may be slight dimensional deviations!

€20.99*

Content: 10 Stück (€2.10 / 1 Stück)

#FA109377
Frame ZA long ear flat frame Frame ZA long ear flat frame

Frame with straight sides for zander according to Dr. Kindly compatible. ~Length: upper beam 477mm / lower beam 420mm ~Height: 159mm ~perforated &~ wired10 pieces

€15.99*
#FA109373
Frame ZA long ear full frame Frame ZA long ear full frame

Frame with straight sides for zander according to Dr. Kindly compatible.Length: upper beam 477mm / lower beam 420mm ~Height: 220mm ~perforated &~ wired10 pieces

€15.99*

Content: 10 Stück (€1.60 / 1 Stück)

#FA128457
Frames Mini Plus Hoffmann Frames Mini Plus Hoffmann

Frames with Hoffmann sides for Mini Plus polystyrene with the dimensions 253 x 218 x 159 mm. 6 frames are required per frame.1 pieceLime woodperforated and wired horizontally with stainless steel wireRecommendation:Simply cut a Zander flat comb (135 x 390 mm) in half to use as a center wall.

€1.49*
#FA109378
Frames ZA long ear flat frame, Hoffmann sides Frames ZA long ear flat frame, Hoffmann sides

Frame with Hoffmann sides for zander according to Dr. Kindly compatible. ~Length: upper beam 477mm / lower beam 420mm ~Height: 159mm perforated &~ wired10 pieces

€16.99*
#FA109374
Frames ZA long ear full frame, Hoffmann sides Frames ZA long ear full frame, Hoffmann sides

Frame with Hoffmann sides for zander according to Dr. Kindly compatible.Length: upper beam 477mm / lower beam 420mm ~Height: 220mm ~perforated &~ wired10 pieces

€16.99*
#FA119324
Framing nail 1,4x25mm 1kg Framing nail 1,4x25mm 1kg

Steel nails 1.4x25mm, for attaching spacer rollers. Also suitable as a frame nail1kg packed in a box corresponds to approx. 3000 nails

€11.99*
#FA117128
Gear drill chuck M14 Gear drill chuck M14

The drill chuck is suitable for drill bits or rods with a diameter of 1.5 to 13 mm. Ideal for clamping all honey stirrers.For clamping honey stirring rods into the stirring device, item no. 26850.The gear chuck has a 1/2 inch - 20 UNF internal thread, including adapter to M 14 x 2 external thread!Scope of delivery:Clamping wrench for drill chuckGear chuck with 1/2 inch - 20 UNF internal threadAdapter to M 14 x 2 external thread 

€29.99*
#FA114752
Get creative with beeswax Get creative with beeswax

Die Verwendung eines so ursprünglichen Naturprodukts belastet die Umwelt nachweisbar geringer als der Konsum industriell hergestellter Produkte. Für dieses Buch haben der Imker Falco und seine Frau Anne Tietjen über 50 sorgfältig ausgesuchte Rezepte zusammengetragen und zeigen, was Sie selbst aus Bienenwachs herstellen können. Ganz gleich, ob Sie Ihren eigenen Insektenschutz, Schuhcreme, Holzpflege, Wachstücher, Dekoration, Naturkosmetik herstellen oder mit Kindern Kerzen gießen möchten – für jeden ist bei der Auswahl der Rezepte etwas Passendes dabei. 

€10.30*
Discount -25 %
#7234
glass bottle glass bottle
Contents: 0,2 L

In an elegant shape made of glass with cork. Ideal for filling homemade schnapps or liqueurs. Easy to use for many purposes.

€2.99* €3.99* (25.06% saved)
#FA129384
Glass bottle with dropper insert 20ml Glass bottle with dropper insert 20ml

Apothecary bottle made of amber glass, including screw cap with dropper insert and The cap must be screwed on tightly so that the retaining ring protrudes above the lower rim of the glass bottle. When reopening, this will break off.Suitable for alcoholic and aqueous liquids, essences, extracts, colloidal silver, etc.Weight of glass body: approx. 35 g Diameter: approx. 28.5 mmHeight with cap: approx. 78 mmMouth: GL-18 Screw cap: blackDropper insert: U2, slow dripping for max. 5 drops per doseEdge dropper: Hold the bottle at an angle (approx. 120°) for dripping

€0.79*
#FA131092
Glass packaging for 3 x 42 ml / 10 pieces Glass packaging for 3 x 42 ml / 10 pieces

Practical gift packaging with visible outer corrugation. Perfectly suited for 3 mini jars (42 ml) when laid flat. Can also be used upright for other products such as candles, soaps, and much more!Box dimensions (L x W x H): 144 x 54 x 62 mmViewing window: 108 x 36 mmShipping unit: 10 piecesGlasses not included!

€11.99*

Content: 10 Stück (€1.20 / 1 Stück)

#FA131090
Glass packaging M / 720 - 900 ml Glass packaging M / 720 - 900 ml

​Practical, very sturdy gift packaging with visible outer corrugation and handle.Material: CardboardUsable height: 170 mmBase: 100 x 100 mmViewing window: 60 x 120 mmShipping unit: 1 piece

€2.50*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.