Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tractor parts


Skip product gallery

Our offer

#21294
Compact multi-grab shovel with EURO holder Compact multi-grab shovel with EURO holder

The compact multi-grab shovel for universal use is suitable for loading loose or bulky goods such as manure or shrub cuttings. The screwed side panels prevent load losses. The compact multi-grab bucket is available for tractors, farm loaders and wheel loaders with a Euro mount. Thanks to the high opening width, the edge of the bucket can be moved towards a wall when the gripper is open. Total height 645 mm, blade plate 6 mm thick, including side plates, plug BG3, double scraper edge 500HB

€2,249.00*
Discount -24 %
#FA117928
Complete rear crank bearing housing, 281.0090 Complete rear crank bearing housing, 281.0090

Rear crank bearing housing for driving the bedknife on Busatis and ESM double knife mowers.

€179.00* €235.00* (23.83% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

#2549
Cooking tines without a share Cooking tines without a share

Tine material 25x8.

€8.79*
Discount -13 %
#FA54554
Crowd loose Crowd loose

Working width 105 mm, suitable for Regent chipper.

€3.49* €3.99* (12.53% saved)
Discount -40 %
#FA63556
Double beam blade 2-hole Double beam blade 2-hole

98x74x3 mm, hole spacing 51 mm

€2.39* €4.00* (40.25% saved)
Discount -5 %
#FA2521
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Agritec, Berti, Breviglieri, MEAAT, Mthing, Oehler, Vigolo, Vogel and Noot, AP-00891

€19.90* €20.90* (4.78% saved)
Discount -10 %
#FA2531
Hammer mallet suitable for Hammer mallet suitable for

Agricom, Becchio &~ Mandrile, Desvoys, Kuhn, Kverneland, Maletti, MEAAT, Nobili, Omarv, Perugini, Rinieri, Vogel and Noot, Zappator

€17.90* €19.90* (10.05% saved)
#72983
Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet Injector double flat jet nozzle AI3070 TeeJet

AI3070 with two wide-angle flat jets, therefore very suitable for lower spray heights for better use of the droplet energy during deposition.30 jet forward in the direction of travel optimizes penetration in the upper leaf and ear area on the front sides, 70 jet towards the rear covers rear target areas.Drop sizes like short AIXR TeeJet and therefore the perfect compromise between loss reduction and degree of coverage. Large, round, free cross-sections for liquid and air increase operational safety and wear.Plastic designInjector can be removed if necessary.Automatic alignment with Quick TeeJet cap and seal Order No. 72989 Pressure range 1.5 - 6 bar, optimal 2 - 5 bar.Typical applications: Ear treatmentsother fungicides and insecticides in grain, leafy crops and special crops, potato cultivationHerbicides, especially for grasses and rough fields .

€13.90*
Discount -31 %
#47888
Interchangeable tip S1W Interchangeable tip S1W

€15.90* €23.00* (30.87% saved)
Discount -38 %
#FA58056
Knife for WELGER RP200 Knife for WELGER RP200

long cutting edge

€29.00* €47.00* (38.3% saved)

All Products

Average rating of 4.17 out of 5 stars

#57863
SAUGUT Hydraulic oil HLP 32 Hydraulic oil HLP 32
Contents (L): 20

Hydraulic oil based on high-qualityselective raffinates with active ingredients to improveoxidation resistance and corrosion protection.DIN 51 524/Part 2.

€119.90*

Content: 20 l (€6.00 / 1 l)

Variants from €29.95*
#159
Hydraulic oil HLP 46 Hydraulic oil HLP 46
Contents (L): 5

Hydraulic oil based on high-qualityselective raffinates with active ingredients to improveoxidation resistance and corrosion protection.DIN 51 524/Part 2.

€29.95*

Content: 5 l (€5.99 / 1 l)

Variants from €17.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#57858
Hydraulic oil HVLP 32 Hydraulic oil HVLP 32
Contents (L): 20

Hydraulic oil based on high-quality selective raffinates with active ingredients to improve oxidation resistance and corrosion protection. High viscosity index.DIN 51 524/Part 3.The hydraulic oil HVLP ISO-VG 32 is suitable for higher temperatures (up to max. 120°C) in hydraulic systems.

€129.90*

Content: 20 l (€6.50 / 1 l)

Variants from €29.95*
#57859
Hydraulic oil HVLP 46 Hydraulic oil HVLP 46
Contents (L): 5

Hydraulic oil based on high-quality selective raffinates with active ingredients to improve oxidation resistance and corrosion protection. High viscosity index.DIN 51 524/Part 3.The hydraulic oil HVLP ISO-VG 46 is suitable for higher temperatures (up to max. 120°C) in hydraulic systems.

€29.95*

Content: 5 l (€5.99 / 1 l)

#FA124044
Hydraulic suction hose Steyr 900/9000 series Hydraulic suction hose Steyr 900/9000 series

Inner diameter: 35mmLength: 200mm ~

€19.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#52793
Hydraulic top link with ball eyes on both sides Hydraulic top link with ball eyes on both sides
Installation length (EL) (mm): 692 Length max (mm): 1092 Length min (mm): 692 Stroke (mm): 400

The hydraulic unlockable check valve prevents automatic adjustment and sinking under load. Scope of delivery: complete with connection hoses including plug and dust protection. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Piston K = 50mm, piston rod S = 25mm, up to approx. 70HP, pressure force 3534kg, pulling force 2650kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€332.00*
Variants from €295.00*

Average rating of 4.8 out of 5 stars

#52801
Hydraulic top link with ball eyes on both sides Hydraulic top link with ball eyes on both sides
Installation length (EL) (mm): 557 Length max (mm): 847 Length min (mm): 557 Stroke (mm): 290

The hydraulic unlockable check valve prevents automatic adjustment and sinking under load. Scope of delivery: complete with connection hoses including plug and dust protection. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Piston K = 70mm, piston rod S = 35mm, up to approx. 120HP, pressure force 6927kg, pulling force 5195kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€335.00*
Variants from €315.00*
#25933
Hydraulic top link with catch hook and adjustable installation length Hydraulic top link with catch hook and adjustable installation length
Stroke (mm): 240

The installation length can be continuously adjusted using the attachment on the tractor side with an M30 thread (Cat.2). Scope of delivery: complete with connection hoses including plug and dust protection, chain for catch hook, top link ball. Including hydraulically unlockable check valve (locking block), without ball eye or swivel bearing.Piston K = 70 mm, piston rod S = 35 mm, up to approx. 100 HP, pressure force 6927 kg, pulling force 5195 kg.The length refers to the bolt centre of the hook to the end of the screw-in sleeve!

€349.00*

Average rating of 4.79 out of 5 stars

#65364
Hydraulic top link with catch hook and ball eye cat.2 (25.4mm) Hydraulic top link with catch hook and ball eye cat.2 (25.4mm)
Installation length (EL) (mm): 617 Length max (mm): 847 Length min (mm): 617 Stroke (mm): 230

Complete with connection hoses, timing chain for catch hook, top link ball and stroke indicator. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Piston K = 63mm, piston rod S 36mm up to approx. 90HP, pressure force 5600kg, pulling force 3900kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€269.00*
Variants from €265.00*

Average rating of 4.9 out of 5 stars

#19907
Hydraulic top link with catch hook cat. 2 Hydraulic top link with catch hook cat. 2
Installation length (EL) (mm): 557 Length max (mm): 797 Length min (mm): 557 Stroke (mm): 240

Scope of delivery: complete with connection hoses including plug and dust protection, chain for catch hook, top link ball. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Piston K = 70mm, piston rod S = 35mm, up to approx. 120HP, pressure force 6927kg, pulling force 5195kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€345.00*
Variants from €329.00*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#10108
Hydraulic top link with catch hook cat. 3 Hydraulic top link with catch hook cat. 3
Installation length (EL) (mm): 632 Length max (mm): 899 Length min (mm): 632 Stroke (mm): 267

Scope of delivery: complete with connection hoses including plug and dust protection, chain for catch hook, top link ball. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Piston K = 80mm,Piston rod S = 40mm, up to approx. 160 HP, pressure force 9047kg, pulling force 6785kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€495.00*
Variants from €485.00*
#24991
Hydraulic top link with catch hook cat. 3 Hydraulic top link with catch hook cat. 3
Length max (mm): 930 Length min (mm): 660 Stroke (mm): 270 Ø bolt mm / Cat.: 32,3/3

Hydraulic top link with cat. 3 catch hook and articulated head support. Particularly suitable for mounting heavy implements. The top link is supplied with a hydraulically unlockable non-return valve (locking block). The connection hoses are complete with plug, dust protection and the appropriate screw-in connector for the locking block. The actuation chain for the catch hook and the top link ball are included in the scope of delivery. Suitable for tractors up to approx. 250 hp, piston Ø K = 90 mm, piston rod Ø S = 45 mm, pushing force 11451 kg, pulling force 8588 kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€569.00*

Average rating of 4.75 out of 5 stars

#72063
Hydraulic top link with catch hook cat. 3 Hydraulic top link with catch hook cat. 3
Length max (mm): 885 Length min (mm): 635 Stroke (mm): 250 Ø bolt mm / Cat.: 25/2

Hydraulic top-link with hook Cat.3 and joint head. Particularly suitable for mounting heavy equipment. Including hydraulically unlockable check valve (locking block).Suitable for tractors up to approx. 200 HP, piston K = 80mm, piston rod S = 40mm, pressure force 9047kg, pulling force 6785kg.The specified lengths always refer to the centre of the pin to the centre of the pin!

€529.00*
#FA117355
Hydraulic top link with CBM catch hook and with bolt for the joint head Hydraulic top link with CBM catch hook and with bolt for the joint head

Suitable for tractors up to approx. 250 HP, piston K = 90mm, piston rod S = 45mm, pressure force 11451kg, pulling force 8588kg. With CBM catch hook Cat.3 including ball Cat. 3 32.2mm. Including hydraulically unlockable check valve (locking block), 2 hydraulic hoses with plug and dust caps, actuation chain for catch hook, top link bracket and lift indicator.Indication of the installation length including joint head.The specified lengths always refer to bolt centre to bolt centre including the knuckle !

€429.00*
#FA117353
Hydraulic top link with CBM catch hook Cat.3 and with bolt for the joint head Hydraulic top link with CBM catch hook Cat.3 and with bolt for the joint head

Suitable for tractors up to approx. 250hp, piston K = 90mm, piston rod S = 40mm, pressure force 11451kg, pulling force 9150kg. Suitable for Fiat, Ford, New Holland and Steyr Profi. CBM catch hook cat. 3, with ball cat. 3/2 25mm. Including hydraulically unlockable check valve (locking block), 2 hydraulic hoses with plug, actuation chain for catch hook, top link bracket and lift indicator.Indication of the installation length including joint head.The specified lengths always refer to bolt centre to bolt centre including the knuckle !

€419.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA22266
Hydraulically adjustable side brace Hydraulically adjustable side brace

Affordable hydraulic lower link adjustment for easy self-assembly. On slopes or tight curves, the entire three-point linkage can be moved laterally by up to 270 mm (depending on the tractor type) while driving. This means that, for example, when mowing on slopes, the incorrect cut, whether mowed twice or not mowed, can be compensated for by the mower drifting away. This investment is worth it with the first use.With M30x3.5mm internal thread in the piston rod for use on most tractors/trailers.Stroke 100 mm, installation length 345 mm, ball eye inner diameter 25.4 mm, outer cylinder diameter 105 mm, piston rod diameter 50 mm, hydraulic connections G1/2".Scope of delivery: hydraulic side brace as shown.Assembly: connect to a double-acting control valve with 2 hose lines.

€469.00*
#FA99382
Hydraulikkolben Hydraulikkolben

Aussendurchmesser: 85 mmGesamtlänge: 80 mm

€69.95*
#FA99380
Hydraulikzylinder zu Steyr Hydraulikzylinder zu Steyr

Innendurchmesser: 85 mmAussendurchmesser: 97 mmLänge: 241 mm

€215.00*

Average rating of 5 out of 5 stars

#25303
Ignition light switch for screwing Ignition light switch for screwing
Version: Nachbau

Version: for screwing 12 V / 24 V, nut M26 x 1 26.5 mm with recess 33.5 mm x 7.5 mm (twist-proof) for wall thickness up to 2 mm. Key can be removed in any position 250 W (terminal 15), 100 W (terminal 56a, 56b), 150 W (terminal 58). Switch positions: 0 = Off 01 = Ignition on 1 = Marker light 2 = Low beam 3 = High beam. with screw terminals 15, 30, 30, 56a, 56b, 58, 58~ Housing 48 mm

€55.00*
#FA51834
Ignition light switch for Steyr Plus Ignition light switch for Steyr Plus

6 ports

€29.95*
#FA124115
Ignition light switch/start switch Ford 10, 1000, 30, TW, 600, 700 series Ignition light switch/start switch Ford 10, 1000, 30, TW, 600, 700 series

with 7 connections, for insertion hole 19mm

€12.95*
#FA125673
Ignition lock Deutz-Fahr 01179002 Ignition lock Deutz-Fahr 01179002

Number of contacts: 7 

€62.50*
#FA116275
Ignition lock for John Deere 40, 50 series Ignition lock for John Deere 40, 50 series

Einbauöffnung: ø 27mm

€16.95*

Average rating of 4.67 out of 5 stars

#FA72135
Ignition start switch Ignition start switch

4 switching positions with preheating, suitable for Lamborghini, Same, 40 mm, mounting hole 22 mm

€36.95*

Unser Produktleiter

Werner Meixner 

Werner has been with FAIE since 1994. He is our expert for agricultural machinery. If you are ever looking for advice in these areas, you are always in good hands with him.

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.