Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Butchery items

Filter products

#FA104630
Meat hook with ring

Meat hook with ring

Stainless steel 18/10, 160x6 mm ring open/unwelded.Ring inner diameter 48 mm

€3.60*

Average rating of 5 out of 5 stars

#57047
Stubai Meat/bacon needle

Meat/bacon needle

Length (mm): 305

Rustproof, with plastic handle.

€34.95*
Variants from €31.25*

Average rating of 5 out of 5 stars

#119968
Nitrite curing salt

Nitrite curing salt

Contents: 1 kg

Ready-to-use special mixture (NPS) for pickling. Application: approx. 25 g/kg sausage mass. Contents: fine sea salt, sodium nitrite (0.6%).Thanks to the special process of introducing the sodium nitrite into the salt grain, the salt mixture is absorbed evenly into the core of the meat and a faster and more even redness occurs! ~

From €5.39*
#113792
ORGANIC wrapping paper

ORGANIC wrapping paper

Model: 1/4 Size (cm): 50 x 38

This single-layer wrapping paper with a basis weight of 45 g/m² and an integrated protective barrier is designed for wrapping meat, sausages and cheese and protects the contents against grease and moisture. The natural white paper is compostable and intended for disposal as a natural material. Advantages & Functions • Grease-resistant and water-resistant – reduces penetration of grease and moisture • Protective barrier – suitable for meat, sausages and cheese • Two sizes – suitable for different packaging requirements Which size for which application? • 1/8 sheet – 25 × 38 cm: For smaller portions and compact products; 12 kg carton with approx. 2,810 sheets • 1/4 sheet – 50 × 38 cm: For larger portions and more extensive contents; 12 kg carton with approx. 1,405 sheets Frequently Asked Questions Which sizes are available? The paper is available in 25 × 38 cm and 50 × 38 cm. How many sheets are included in one carton? The 12 kg carton contains approx. 2,810 sheets in 25 × 38 cm and approx. 1,405 sheets in 50 × 38 cm. Which foods is the paper suitable for? The wrapping paper is suitable for meat, sausages and cheese, among other foods.

€85.00*

Content: 1405 Stück (€0.06 / 1 Stück)

#FA19342
Dick Original brine sprayer. THICK

Original brine sprayer. THICK

For curing small amounts of meat, made of impact-resistant plastic. With suction hose for uninterrupted work.

€205.00*
#FA16432
Penetration thermometer with handle 0 to +100�C

Penetration thermometer with handle 0 to +100�C

Bimetal core temp. - piercing thermostat, 0 to +100:1C diameter 50mm, with inscriptions for best core temp., stainless steel sensor 140x4mm, with handle.

€39.95*
#FA115073
Picking needle

Picking needle

Made of stainless steel, with a serrated blade. Length 19cm.

€8.99*
#FA119970
Pickling spice salt mixture 1kg

Pickling spice salt mixture 1kg

Ready-to-use special mixture for curing and seasoning bacon. 1 kg is enough for approx. 30 kg of meat. Suitable for dry and wet curing!Ingredients: Sea salt, spices, spice extracts, dextrose, sugar, ~Flavor enhancers: Monosodium glutamate, antioxidant: Sodium ascorbate, preservative: sodium nitrate

From €13.05*
#FA123654
Browin Plastic bag for ham

Plastic bag for ham

?High quality - these bags for the ham cooker are made of strong, transparent film with a thickness of 0.04 mm. They are robust, tear-resistant and resistant to a scalding temperature of up to 90 degrees. They are safe for your health - the PE film from which they are made is a material approved for contact with food ~Convenient preparation of dishes - thanks to the bag you will easily and quickly place an insert in the chamber of the ham cooker and take out an already finished product. ~ The bags also make it easier to keep the chamber of the ham cooker clean. ~

€5.25*

Content: 20 Stück (€0.26 / 1 Stück)

#FA117249
Browin Plastic hand steaker

Plastic hand steaker

Meat tenderizer with 56 stainless steel blades. Tenderizing the meat using a steaker ensures better and more even absorption of marinades and spices and makes the meat more tender and is ideal for preparing e.g. E.g. steaks and schnitzel. The extension lock ensures safe handling and storage.

€16.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA8618
Pork bristle scraper

Pork bristle scraper

With claw puller, stainless steel

€17.95*
#FA126369
RAIDEX meat stamping ink brown 1 L

RAIDEX meat stamping ink brown 1 L

RAIDEX meat stamping ink complies with Directive 94/36/EC.For use with rubber stamps and stamp pads on raw meat parts.Color: Brown.Bottle 1 literAttention: The color is very intense. We therefore recommend using the ink pad sparingly!

From €23.39*
#112479
Dick Replacement blade for rib puller

Replacement blade for rib puller

Size (mm): 18,0

suitable for rib puller order no. 105918, pack = 5 pieces

€49.99*
#FA19343
Dick Replacement slings for rib removers

Replacement slings for rib removers

5 pcs pack.

€23.95*
#FA105918
Dick Rib Puller Orig. THICK

Rib Puller Orig. THICK

With this practical tool you can easily remove the meat from the ribs when butchering or making sausages. Blade 14 mm, white plastic handle, stainless steel metal parts

€39.95*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA19344
Dick Rib remover 220mm

Rib remover 220mm

For quick, easy and clean removal of the ribs.

€28.50*

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA48294
Roast twine PES

Roast twine PES

white, 150 m

€5.50*

Content: 150 m (€0.04 / 1 m)

#FA114972
Sausage cutter

Sausage cutter

Plastic sausage picker with 16 stainless steel needles. Prevents boiled and bratwursts or salami from bursting. approx. 60 mm. Weight approx. 60 g.

€9.25*
#FA117243
Browin Sausage net white � 12.5 cm 5 m long

Sausage net white � 12.5 cm 5 m long

Enables convenient and easy production, e.g. B. from sausage, ham and meatloaf. Also suitable as a smoking net. Temperature resistant up to +220C.

From €9.85*
#FA125155
Browin Sausage net white Ø 12.5 cm 5 m long

Sausage net white Ø 12.5 cm 5 m long

​Enables convenient and easy production of sausage, ham and meatloaf, for example. Also suitable as a smoking net. Temperature resistant up to +220°C. 1-2.5kg

From €6.29*
#FA123804
Sausage twine from hemp

Sausage twine from hemp

200g ball.

€6.99*
#FA118073
Browin Sausage twine red-white 100g

Sausage twine red-white 100g

Meat thread spool 100 g, approx. 55 running meters

€4.99*

Content: 0.035 kg (€142.57 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA54747
Sausage twine red-white 35g

Sausage twine red-white 35g

Meat thread spool 35 g

From €2.00*

Content: 0.035 kg (€57.14 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

#FA48293
Sausage twines, pack of 5

Sausage twines, pack of 5

consisting of: 2 pieces of roasting twine white, red/white 100% PES, 3 pieces of sausage twine, 100% natural fiber

€12.95*

€10 voucher.

If you sign up for our newsletter.
You will receive €10 for free with your next purchase.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.